Zvláštní případy při vypravování pohřbu: Jak je to při úmrtí s nakažlivou nemocí či s převozem do zahraničí?

Lucie Kohoutková16. 09. 2024

Organizace pohřbu pro blízkého člověka je vždy těžké. To může navíc zkomplikovat například smrt na "vysoce nakažlivou nemoc" nebo úmrtí v zahraničí. V takových případech platí zvláštní pravidla jak postupovat. Tento článek vám poradí, jak tyto nevšední situace řešit, jaké doklady budete potřebovat a na koho se obrátit, aby vše proběhlo hladce.

Obsah

    Co když zesnulý zeměř na vysoce nakažlivou nemoc?

    Pokud váš blízký zemřel z důvodů onemocnění vysoce nakažlivou či infekční nemocí, jsou podmínky a průběh chystání pohřbu jiné. Ze zákona bohužel není možné jít se na zesnulého naposledy podívat k otevřené rakvi. Pohřební služba zesnulého nemůže ani obléknout do vámi poskytnutého oblečení z důvodu rizika nákazy jejich pracovníků. Pohřební ústav si také může účtovat poplatek za nutné použití speciálních dezinfekčních pomůcek a prostředků.

    Infekční onemocnění schopné šířit se velmi rychle mezi lidmi, ohrožující populace a mají vysokou úmrtnost. Je to například ebola, mor, pravé neštovice, virová horečka Dengue, jakékoli nám neznámé nemoci přivezené z exotických zemí, na které v ČR nemáme potřebná očkování. Covid-19 NENÍ klasifikován jako vysoce nakažlivá nemoc.

    Co když můj blízký zemřel v zahraničí?

    Pokud váš blízký zemřel v zahraničí, jsou dvě možnosti, jak tuto situaci řešit. Jednou možností je vypravení pohřbu zahraniční pohřební službou v místě úmrtí. Toto je nejlepší varianta pokud například zesnulý v zahraničí dlouhodobě žil a přál si mít vypraven pohřeb v místě jeho tamního bydliště. Druhou možností je přeprava zesnulého do ČR a vypravení pohřbu zde.

    Pořádání pohřbu v ČR

    Na koho se první obrátit

    • v případě úmrtí na dovolené sjednané cestovní kanceláří se první obraťte na danou CK

    • v případě pracovní cesty na zaměstnavatele

    • ve všech ostatním případech na pojišťovnu, abyste zjistili, jestli měl zesnulý pro tento případ sjednané pojištění

    • pokud zesnulý pojištění neměl, obraťte se na konzulární oddělení zastupitelského úřadu České republiky, v jehož obvodu působnosti k úmrtí došlo či konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České republiky

    Jaký je postup

    Každý případ se liší především na základě toho, jestli k úmrtí došlo v zemi, která je členským státem EU nebo ne. Organizace vyjmenované výše vám vždy poskytnou informace o konkrétním postupu. Většinou situace postupuje takto:

    • Daná organizace zajistí vyzvednutí zesnulého a jeho přepravu do ČR

    • Vy si v ČR vyberete pohřební službu, se kterou sjednáte smuteční obřad a poskytnete jim kontakt na pojišťovnu (nebo jinou instituci) zajišťující přepravu

    • Zahraniční pohřební služba se spojí s místní pohřební službou a domluví se na místě a čase předání zesnulého

    • Přeprava probíhá v transportní rakvi k tomuto určené

    • Pokud měl zesnulý sjednané pojištění, jsou veškeré náklady spojené s přepravou pojišťovna

    • Pokud zesnulý pojištění neměl, je třeba přepravu uhradit - částky se mohou vyšplhat velmi vysoko, většinou vše pohybují v desetitisících, v případě vzdálenějších destinací a nutnosti letecké přepravy i statisících

    • Došlo-li k úmrtí na území státu, který není vázán příslušnými mezinárodními smlouvami, je pro převoz na území České republiky nutné, aby zastupitelský úřad České republiky v zahraničí vystavil průvodní list obsahující souhlas s přepravou pozůstatků.

    • Ve chvíli, kdy je zesnulý na území ČR, je další postup zařízení pohřbu stejný, jako kdyby váš blízký zemřel u nás

    Pořádání pohřbu v zahraničí (místě úmrtí)

    Pokud se rozhodnete zajistit pohřeb v místě úmrtí a poté například převézt urnu s popelem do ČR, je třeba vyhledat a kontaktovat tamní pohřební službu, se kterou pohřeb sjednáte. Pokud budete chtít následně přepravovat urnu do ČR, informujte o tom pohřební službu předem, aby pro vás mohla vyřídit veškerou dokumentaci, kterou budete pro přepravu urny potřebovat.

    Co když měl můj blízký občanství mimo ČR?

    Pokud váš blízký neměl občanství v České republice, ale chcete v místě úmrtí uspořádat pohřeb, tedy využít služeb české pohřební služby, je postup zařízení pohřbu stejný, jako kdyby zesnulý občanem ČR byl. Liší se pouze typ dokladu, který je třeba pro vyřízení předložit.

    Jaké doklady si nachystat do pohřební služby

    Doklady, které budete potřebovat pro vypravení pohřbu, jsou víceméně stejné, jako za běžných okolností. Budete potřebovat:

    • list o prohlídce, který vám poskytla nemocnice, koroner či jiné zdravotnické zařízení

    • občanský průkaz nebo pas zesnulého, případně jakýkoli jiný doklad totožnosti

    • váš občanský průkaz

    Převoz urny do zahraničí

    Pokud po zajištění pohřbu zpopelněním chcete urnu s popelem převézt do země, ze které zesnulý pocházel a tam ji například uložit na hřbitově, je potřeba o tomto faktu dopředu informovat pohřební službu zajišťující kremaci. K přepravě urny do zahraničí jsou potřeba tyto 3 doklady:

    • Doklad o zpopelnění

    • Doklad o hermetickém uzavření urny (zapečetění)

    • Úmrtní list

    První 2 doklady vám zajistí vybraná pohřební služba a předá společně s urnou, úmrtní list vám matrika pošle doporučeně poštou.

    Vypravení pohřbu v zahraničí

    Pokud si přejete vypravit pohřeb v jiné zemi než České republice, je třeba provést repatriaci. Pokud by byl tohle váš případ, kontaktujte nás prosím a my vás odkážeme na pohřební služby, které tuto službu poskytují. V některých případech se na úhradě podílí pojišťovna. O konkrétních cenách a podmínkách vás informuje vybraná pohřební služba.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého (Praha, Brno a další). Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

    Začít