Poradna > Další články

Pohřeb za doby Covidu - aktuální opatření

Anna Janoštíková08. 05. 2021

Kolik lidí se může zúčastnit pohřbu, jaká jsou aktuální omezení a je možné uspořádat smuteční hostinu? Přečtěte si, jak může v současné situaci vypadat pohřeb a jaká jakou možná alternativní řešení?

Obsah

  Aktuální opatření

  Konání pohřbů je povoleno a od 10. května 2021 je nově zvýšen povolený počet účastníků obřadu na 30 osob.

  Během celého obřadu je třeba mít nasazený respirátor nebo chirurgickou roušku. Dále je potřeba dodržovat preventivní rozestupy.

  Aktuální stav opatření ohledně organizace a účasti na pohřbech můžete sledovat zde.

  Jak je to se smuteční hostinou po obřadu?

  Smuteční hostiny není možné pořádat v restauracích ani jakýchkoli jiných stravovacích zařízeních. Od 10. května je ale povoleno se po obřadu setkat doma. I tam je ale potřeba dodržovat hygienická pravidla a omezený počet osob.

  Jaká jsou tedy možná řešení?

  Pokud jste vypravitelem pohřbu během doby pandemie, máte dvě možnosti, jak pohřeb uspořádat.

  Pohřeb v kruhu nejbližších pozůstalých

  Jednou z vašich možností je zorganizovat obřad, kterého se zúčastní pouze nejbližší rodina či známí. I v případě dodržení všech opatření může být ale takový pohřeb riskantní pro jeho účastníky, především pokud jsou pokročilého věku.

  Kremace bez obřadu a pozdější rozloučení

  Druhou, bezpečnější možností je kremace bez obřadu a organizace posledního rozloučení později, až to situace dovolí. Při objednání kremace bez obřadu vám bude domů doručen popel vašeho zesnulého. Ten je možné si doma nechat až do chvíle, kdy přijde rozvolnění opatření a bude možné uspořádat oficiální poslední rozloučení, kterého se bude moci zúčastnit celá rodina.