Jsme k dispozici 24/7

Náš tým na pomocné lince vám se vším pomůže

Tým pohřební služby Goodbye.cz315 558 136

Rady a tipy, jak vytvořit parte (smuteční oznámení)

Anna Janoštíková17. 02. 2021

Parte, jinými slovy smuteční oznámení, slouží k oznámení smrti blízkého člověka jeho okolí. V tomto článku se blíž podíváme na to, co by takové parte mělo obsahovat, a jak by mělo zhruba vypadat. Jeho podoba ale není pevně daná, finální vzhled je tedy jen na vás.

Obsah

  Kdo smuteční oznámení tvoří?

  O tvorbu i rozeslání parte se velmi často stará ten, kdo zařizuje i samotný pohřeb. Není to ale podmínkou. Je jen na vás, jak se v rodině domluvíte a rozdělíte povinnosti.

  Parte si můžete vytvořit sami, on-line nebo můžete požádat pohřební službu, která zařizuje pohřeb, aby vám parte vytvořila z jejich předem připravených vzorů.

  Vzhled

  Ve většině případů je smuteční oznámení tištěno černobíle na stránku formátu A4 a najdeme na něm:

  • citát v pravém horním rohu,

  • fotografii zesnulého,

  • uprostřed listu jméno zesnulého a krátký text,

  • v levém horním rohu symbol nebo obrázek,

  • na ohraničení parte může být použito ozdobné lemování.

  Náležitosti textu

  Text bývá na smutečním oznámení umístěn uprostřed stránky. Většinou je krátký a obsahuje jen několik důležitých informací.

  1. Každé parte by mělo jako první poskytovat informaci o tom kdo, kdy a z jakého důvodu zemřel.

  2. Následuje informování o čase a místě posledního rozloučení. K tomuto bodu je dobré zahrnout i informaci o typu smutečního obřadu, jestli se budou účastnit pouze nejbližší rodinní příslušníci nebo jestli jsou zváni i přátelé a známí.

  3. Po detailech o obřadu navazuje zmínění nejbližších pozůstalých většinou ve formě vztah k zesnulému a křestní jméno (např. dcera Kateřina).

  4. Pokud o to máte zájem, můžete na konec oznámení přidat adresu, na kterou je možné posílat písemné kondolence či květiny. Není to však nutné.

  Příklad textu, vzor parte

  S bolestí v srdcích oznamujeme všem příbuzným a blízkým, že nás navždy opustila naše drahá maminka, babička a sestra Petra Novotná. Zemřela po krátkém boji s nemocí ve čtvrtek 16. června 2021 ve věku čerstvých 87 let. S drahou zesnulou se můžete přijít rozloučit v pátek 24. června 2021 od 14 hod ve smuteční síni Lesního hřbitova. S láskou vzpomíná manžel Josef, dcera Martina s rodinou, bratr Karel s rodinou. Za projevy soustrasti děkujeme.

  Obrázky a symboly

  Na parte se nejčastěji používají malé a jednoduché obrázky či náboženské symboly, které se hodí ke smutečnímu tématu. Bývají umístěny v levém horním rohu a mezi nejpoužívanější patří například holubice, kříž, větvička, růže nebo ptačí pírko. Pokud chcete použít fotografii v nižší kvalitě, můžete ji umístit do levého horního rohu místo obrázku. Takto zobrazené fotografie jsou většinou pasového formátu. Pokud ale máte k dispozici lepší fotku, je vhodnější ji umístit doprostřed parte ve větších rozměrech.

  Pro zkrášlení celkového vzhledu lze použít ozdobný rám nebo lemování. Modernější parte mohou být tištěné barevně a je možné použít obrázek na pozadí. Často se používají motivy jako jsou koruny stromů nebo mraky.

  Smuteční citáty, básně a verše

  Citát nebo verš zobrazený v pravém horním rohu vždy vybírejte podle osobnosti zesnulého. Věřící často volí verš z Bible. Další možností je například krátká báseň či verš oblíbeného českého básníka nebo citát některé ze slavných osobností. Z každé kategorie uvedeme pro inspiraci několik často používaných příkladů.

  Verše z Bible

  • Ježíš jí řekl: Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít...navěky. (Jan 11,25)

  • On zlomil moc smrti a zjevil nepomíjející život... (2 Tim 1,10)

  • Víme, že Bůh ty, kdo zemřeli ve víře v Ježíše, přivede spolu s ním k životu. (1 Tes 4,14)

  Básně

  • Odešla… Jediná na světě, jež nikdy nezradí, na ni nám zůstane nejhezčí vzpomínka, to byla nejdražší, to byla maminka. (Jaroslav Seifert)

  • Co vděkem za lásku a péči Tvou Ti můžem dát, hrst krásných květů naposled a pak jen vzpomínat.

  • Neplačte, že jsem odešla, ten klid a mír mi přejte, jen v srdcích věčnou vzpomínku si na mne zachovejte.

  Citáty

  • Není smrti tam, kde byl život vyplněn prací, láskou a obětavostí.

  • Kdo v srdcích žije - neumírá.. (František Hrubín)

  • Život měříme skutky, ne časem. (Seneca)

  Naše tipy

  V České Republice existuje spousta firem, která se zabývá tvorbou originálních, moderních a přitom decentních a důstojných smutečních oznámení. Širokou nabídku tradičních i moderních smutečních oznámení má například Pohřební služba v Liberci. Možností je spousta, přesvědčte se sami v následujícím videu.

  Pokud se naopak rozhodnete pro jednoduché smuteční oznámení a budete si ho chtít vytvořit sami, přikládáme odkaz na webovou stránku, na které si během několika minut vytvoříte parte přesně podle vašich představ - http://pohrebniparte.cz/vytvoreni.php

  Online parte

  Smuteční oznámení můžete na tomto odkazu zdarma vytvořit i online. Velkou výhodou parte online je, že jej můžete rychle sdílet i s blízkými, kteří například žijí daleko, v zahraničí nebo neznáte jejich adresu. Odkaz na parte můžete poslat přes e-mail nebo pomocí sociálních sítí. Ostatní pozůstalí pak mohou k tomuto parte psát příspěvky v podobě komentářů. Mohou například vyjádřit upřímnou soustrast nejbližší rodině nebo sdílet svou oblíbenou vzpomínku se zesnulým.

  Vzhled a obsah

  Náležitosti smutečního oznámení na internetu jsou stejné, jako u tištěné verze. Je třeba zmínit celé jméno, datum narození a datum úmrtí zesnulého. Nahrát pak můžete buď jednu fotku nebo celou galerii fotek. Stejně tak text můžete vložit jen krátký nebo se více rozepsat o osobnosti zesnulého, o jeho životě, úspěších, kterých dosáhl nebo vašich společných vzpomínkách.

  Další funkcí smutečního oznámení na internetu je možnost přidat k němu sbírku, pomocí které mohou ostatní pozůstalí darovat peníze na nějaký dobročinný účel. Je možné vybrat si z řady běžících sbírek na stránce Donio.cz a najít projekt s tématem, které bylo vašemu zesnulému blízké. Nebo můžete založit úplně novou sbírku, ve které se spolu s ostatními pozůstalými složíte například na úhradu nákladů za smuteční obřad nebo finanční pomoc nejbližší rodině. Více si o založení a fungování sbírek můžete přečíst na Doniu.

  Nekrolog

  Nekrolog je tzv. rozšířenou variantou parte. Je možné se do něj více rozepsat o tom, jakou měl zesnulý povahu, jakých dosáhl úspěchů, a jaký vliv měly jeho činy na rodinu, blízké a okolí.

  Napsat nekrolog není nutností, pokud ho ale máte, je možné ho nechat vytisknout v lokálních novinách nebo ho vyvěsit na nástěnku společně se smutečním oznámením v místě, kde se bude konat poslední rozloučení.

  Odkazy na databáze se smutečním oznámením

  Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

  Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého. Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

  Začít