Možná vás překvapí, že jedni z prvních lidí, které musíte po odchodu svého blízkého informovat, jsou lidé, které jste možná nikdy neviděli. I když se jedná o cizí lidi, budou pro vás v prvních dnech neocenitelnou pomocí. Co nejdříve se spojte s:
Právníkem vašeho blízkého, zejména pokud mu pomáhal s jeho závětí.
Účetním vašeho blízkého, zejména pokud dělal jeho daně.
Finančním poradcem a dalšími odborníky, kteří vašemu blízkému radili s jeho movitým i nemovitým majetkem nebo pohřebními záležitostmi.
Tyto osoby mohou mít podstatné informace, které budete potřebovat a také vám mohou pomoci najít důležité dokumenty a poskytnout významnou podporu při vyřizování pozůstalosti.
Pokud se vám nedaří kontakt na účetního, poradce nebo právníka najít, prohlédněte si dokumenty vašeho blízkého a hledejte vizitky, korespondenci nebo faktury či doklady o platbách.
Když s danou osobou navážete kontakt, berte v potaz to, že vašeho blízkého pravděpodobně dobře znali na osobní rovině. Nezapomeňte k rozhovoru přistupovat se stejným soucitem, jaký byste v tomto těžkém období projevili přátelům vašeho blízkého.
Pokud jste se rozhodli, že pro vás bude lepší, abyste pro hladší průběh dědického řízení využili služeb právníka, je několik možností, jak právníka najít či vybrat. Nejlepší možností je spolupráce s rodinným právníkem, jelikož ho už znáte, máte v něj důvěru a případ pro něj nebude úplně cizí. Pokud ale rodinného právníka nemáte, poradíme vám, jak právníka vybrat, když začínáte hledat úplně od nuly.
Kde hledat?
Doporučení od známých
Vždy se zkuste nejdříve zeptat vašich přátel a známých, jestli nemají osobní zkušenost s nějakým právníkem ve vašem okolí. Můžete tak získat cenné kontakty na kvalitní profesionály nebo se naopak dozvědět, na koho se raději neobracet.
Pokud dostanete kontakt na konkrétního právníka, zjistěte nejdříve, jestli mezi jeho obory patří i zastupování v dědickém řízení. Někteří právníci se specializují jen na určitá odvětví práva. Je proto lepší, než si s ním sjednáte schůzku, najít si jeho webovou stránku a přečíst si o něm více informací nebo mu přímo zavolat a zeptat se, zda dědická řízení patří do jeho odbornosti.
Hledání na internetu
V případě, že se nemáte na koho obrátit na základě doporučení, je nejjednodušší cestou hledání na internetu. Opět se vždy snažte první hledat, jestli daný právník zajišťuje i zastupování v dědickém řízení. Pokud to nemá uvedené na webových stránkách, nebojte se mu zavolat nebo napsat e-mail, kde ve stručnosti popíšete vaši situaci a zeptáte se, zda by byl vhodným právníkem/advokátem pro vás.
Při hledání věnujte velkou pozornost také recenzím, které najdete buď přímo na webu právníka nebo na Googlu.
Kolik právník stojí?
Než si s právníkem domluvíte první schůzku, informujte se i o jeho cenách. Každý právník má cenový systém nastavený jinak. Někteří si za svůj čas účtují podle hodin, jiní mají stanovenou cenu pro každý případ. Po telefonu nebo e-mailu by vám ale každý právník měl schopný sdělit alespoň rámcovou cenu, pro lepší představu toho, kolik vás celý proces bude stát.