Jak vyklidit osobní věci po zesnulém?

Lucie Kohoutková17. 09. 2024

Vyklizení osobních věcí po zesnulém je náročný úkol, který přichází po uzavření dědického řízení. Je důležité postupovat systematicky a s respektem k pozůstalým. V článku se dozvíte, jak celý proces zorganizovat, kdy je vhodné požádat o pomoc rodinu nebo profesionály, a jak naložit s osobními předměty, které jsou spojeny se vzpomínkami.

Obsah

    Začít s vyklízením bytu po zesnulém, který žil v nájmu, je možné po skončení dědického řízení. Výjimku tvoří z pochopitelných důvodů např. vyklizení lednice, které je s ohledem na rychle se kazící potraviny vhodné ihned. Povinnost vyklidit nájemní nemovitost má dědic pozůstalosti. Avšak pokud tak dědic neučiní do 6 měsíců od smrti nájemce, má pronajímatel, kterému zemřel podnájemník, možnost vznést u soudu žalobu o vyklizení bytu. Doporučujeme proto v co nejkratší lhůtě kontaktovat pronajímatele a na vyklizení se domluvit.

    Mohou se vyskytnout případy, kdy dědic není znám, nebo jej není možné zastihnout. V takové situaci po 6 měsících nájem zaniká. Dochází pak k vyklizení bytu pronajímatelem. Ten tak získá možnost vyklizenou pozůstalost rozprodat.

    Vyklízení prázdné nemovitosti může být velmi emocionálně silné. Berete do rukou předměty, které vás s vaším blízkým spojovaly. Abyste se necítili pod tlakem, je dobré si vyklízení časově rozplánovat. Dalším krokem je požádat o pomoc.

    Požádejte o pomoc rodinu či blízké

    Pokud máte ve svém okolí další rodinné členy nebo blízké přátele, kteří nebyli ztrátou zasaženi tak hluboce, jako vy, můžete je požádat o pomoc při organizaci a také vyklízení samotném. Než se do domu či bytu společně vypravíte, je dobré vysvětlit, proč jste si o pomoc řekli. Jestli je primárním důvodem velikost nemovitosti a její vyklízení by pro vás samotné byl příliš velkým soustem nebo jestli je jejich hlavním úkolem emočně vás podpořit a podržet, protože procházení věcí po vašem blízkém je pro vás velmi bolestivé.

    Oslovte profesionální vyklízecí službu

    Pokud nemáte nikoho, kdo by vám mohl pomoci nebo by pro vás i ve více lidech bylo vyklízení příliš náročné, nebojte se oslovit odborníky, kteří mají s vyklízením mnoho zkušeností. Pokud chcete využít služby vyklízecí společnosti, můžete se obrátit na nás a my už vás propojíme s našimi partnery po celé republice, se kterými máme skvělé zkušenosti. Další možností je samozřejmě hledání na internetu. V takovém případě věnujte prosím pozornost především recenzím předchozích zákazníků. Chcete si být jisti, že přístup zvolených odborníků bude profesionální a zároveň citlivý k emocím vás i ostatních pozůstalých.

    Než začnete

    Mějte na paměti, že veškerý majetek vašeho blízkého je součástí jeho pozůstalosti a vše, co není určeno konkrétnímu příjemci, musí být sepsáno, oceněno a nakonec rozděleno podle pokynů v závěti nebo podle zákona. Pouze soudní komisař vedoucí dědické řízení může povolit prodej majetku vašeho blízkého a nikdo z rodiny by neměl nic převzít nebo darovat na charitu bez souhlasu všech oprávněných osob. Než začnete z domu své blízké osoby cokoli odstraňovat, vždy se poraďte s notářem.

    Ponořte se do třídění

    Čím déle si lámete hlavu s tím, kde nebo jak začít, tím těžší se vám může zdát tento úkol. Mít v hlavě strategii vám pomůže řešit věci systematicky a zůstat po celou dobu na správné cestě. Například roztřiďte předměty místnost po místnosti. Nebo si udělejte seznam předmětů, které pro vás mají hodnotu, a ty si dejte stranou jako první. Mít plán je obzvlášť důležité.

    Lidé často uvádějí, že se cítí provinile, když rozhodují, jak naložit s věcmi svého blízkého. Zejména pokud v domě či bytě dřív sami bydleli. Je to koneckonců místo, kde si dotyčný vybudoval život, který žil. Je však důležité překonat tento pocit a uvědomit si, že z velké části jde jen o věci. Snažte se neutápět v pocitech viny, které byste mohli mít.

    Nechte si pár maličkostí na památku

    Ponechte si několik věcí, které vám budou připomínat vašeho blízkého a pomohou vám uctít společně strávený čas. Zkuste si věci, které si chcete ponechat, spojit s konkrétními vzpomínkami, abyste se mohli rozhodnout, co bylo pro váš vztah s milovanou osobou skutečně důležité.

    Pokud se ocitnete v rozporu, nezapomeňte, že si můžete předmět vyfotit a nosit ho tak stále u sebe.

    Po smrti blízkého člověka nám po něm zůstávají společné vzpomínky. Často nám ovšem zůstanou také fyzické předměty spojené se vzpomínkou, jako jsou například fotografie. Existují také památeční předměty, které si můžeme nechat vyhotovit až po úmrtí.

    Pokud třídíte osobní věci zesnulého, vždy se před vyřazením daného předmětu zeptejte vašich blízkých, zda si něco nechtějí ponechat. Někdo si bude chtít odnést například pokojovou květinu a vzpomínat na zesnulého při péči o ní, někomu zase jako vzpomínkový předmět může fungovat něco, co měl zesnulý blíže u sebe, jako konkrétní kousek oblečení ze šatníku.

    Dobré je uchovat staré fotografie. Ve volné chvíli je můžete sami nebo s blízkými probrat a zařadit do alb. Díky tomu si zavzpomínáte nejen na zemřelého, ale i na ostatní, kteří už nejsou delší dobu mezi námi. Kreativnější metodou je vytvořit alba z výstřižků, kde můžete stránky pomocí koláží dozdobit i dopisy po zesnulém, obrázky od dětí, staré vstupenky a podobně. Tyto aktivity jsou vhodné také pro truchlení s dětmi.

    Při úmrtí miminek některé porodnice rodičům automaticky vytvářejí balíčky či kufříky vzpomínkových předmětů na jejich dítě, obvykle zde bývá například plyšák, odstřižený pramínek vlasů, otisk nožičky, nemocniční náramek i fotografie zesnulého, pokud si to rodiče přejí. S vytvořením vzpomínkového balíčku se mohou rodiny inspirovat u zemřelých všech věkových kategorií, i když jej někdy v důsledku emocí dokážou otevřít až po více letech.

    Vzpomínku si lze také kreativní cestou vytvořit vysazením stromu či keře na počest zesnulého. O toto místo můžeme pečovat a vracet se k němu. Některé urny dnes obsahují přímo sazenice vybraného stromu či jsou vyrobeny z materiálů, které vyživují půdu. K památečnímu stromu můžete také vsypat pouze malou část popela, či vložit do země symbolicky předmět či fotografii.

    Někdo chce mít památeční předmět stále u sebe, proto využívá populární možnosti zatavení špetky popela do různých typů šperků či jiných obvykle skleněných pamětních dekorací.

    Důležité je vybrat si takovou cestu vzpomínek, která bude pro pozůstalé v tíživé emoční situaci alespoň trochu příjemná a třeba i vizuálně hezká či funkční tak, jak je pro danou rodinu blízké.

    Darování na charitu

    Při vyklízení bytu po zesnulém se musíme vypořádat s řadou funkčních věcí, se kterými nevíme, jak naložit. V případě, že o předměty nemá rodina či známí zájem, není nutné je vyhazovat. Jednou z variant je odevzdat věci charitám a přispět tak na dobrou věc. Zamysleme se, jaká charitativní místa, sociální služby či neziskové organizace máte v okolí. Kromě oblečení můžete darovat také:

    • lůžkoviny

    • kosmetiku a drogerii

    • knihy

    • látky od 1 m

    • domácí potřeby

    • čistící prostředky

    • nářadí

    • nábytek

    • elektroniku

    Prvním krokem je informovat se u jednotlivých charit, zda věci přijímají, v jakém množství a stavu. Podle toho můžeme začít předměty třídit. Pravidlem je, že oblečení a textilie musí být čisté, neroztrhané a dále upotřebitelné. Pro oblečení existují speciální kontejnery, charitativní obchůdky či šatníky, kam je věci možné pravidelně nosit.

    Skladovací místa charit bývají omezená. Nábytek a vybavení do bytu musí být neponičený a plně funkční. Pracovníci charity jej pak obvykle směřují k potřebám konkrétních klientů, kteří jej v danou chvíli využijí.

    Knihy a drogerii obvykle uvítají také rodiny v azylových domech.