Je možné zdědit dluhy? Dědictví vysvětleno.

Lucie Kohoutková20. 09. 2024

Existuje možnost, že mezi dědictví patří také dluhy. Ty mohou dokonce přesáhnout hodnotu nabytého majetku. Podle občanského zákoníku platného od roku 2014 mají dědicové povinnost uhradit dluhy v plné výši. Existují však způsoby, jak se před dluhy chránit. Například odmítnutí dědictví nebo uplatnění výhrady soupisu pozůstalosti. Jak postupovat, pokud nechcete zdědit více dluhů než majetku?

Obsah

    Dědit bohužel můžete i dluhy. Dědic totiž může získat v dědickém řízení právo na pozůstalost, kterou ze zákona tvoří veškeré jmění zesnulého, tj. majetek i dluhy.

    Mohou dluhy přesáhnout hodnotu zděděného majetku?

    Také na tuto otázku je bohužel kladná odpověď. Podle nového občanského zákoníku platného od začátku roku 2014 má dědic povinnost hradit dluhy zůstavitele v jejich plné výši. Dluhy tedy musí dědic uhradit i tehdy, když přesáhnout hodnotu zděděného majetku.

    Situace je o to nepříjemnější, že ačkoliv třeba dědicové dle zákona získají z majetku jen nějaký podíl, věřitel může požadovat náhradu celého dluhu po jakémkoliv z dědiců. Věřitel má v tomto případě dokonce na výběr, může požadovat úhradu celého dluhu nebo jeho libovolné části po každém z dědiců, po všech dědicích nebo jen po některém z nich.

    Jak se nenechat zadlužit dědictvím?

    Pomoci vám může právo dědictví odmítnou nebo uplatnit výhradu soupisu pozůstalosti. Na to vás vždy na začátku dědického řízení musí upozornit notář, který toto řízení vede. Co tyto dvě možnosti znamenají?

    • Odmítnutí dědictví

      • Při využití této možnosti se dědictví zřeknete úplně.

    • Uplatnění výhrady soupisu pozůstalosti

      • Pomocí této možnosti se dědictví nezřeknete, ale omezíte výši dluhu. Nadále budete dluhy hradit, ale už jen do výše nabytého dědictví. Výhrada soupisu pozůstalosti však platí vždy jen pro toho, kdo ji uplatnil. Všichni ostatní dědicové budou muset splatit dluh v jeho plné výši.

    Ani výhrada soupisu vás však nemusí kompletně ochránit před dluhy. Týká se totiž jen dluhů z dědického řízení. Často se ale může stát, že nastane tzv. dodatečné dědictví. To nastává, když se objeví dosud neznámé okolnosti, například další majetek nebo dluhy, které je nutné splatit.

    Jak se můžete ochránit před dodatečně nalezenými dluhy?

    Pokud máte podezření na předluženou pozůstalost, uplatněte spolu s výhradou soupisu i požadavek vyhledání dluhu soudem (likvidace dluhu). V tomto případě vyzve soud všechny věřitele, aby se do určité lhůty přihlásili o své pohledávky. Ti, kdo se nepřihlásí, již později nebudou mít možnost žádat o uhrazení dluhů. Majetek, který po uhrazení všech dluhů zůstane, již bude bez jakéhokoliv dalšího rizika váš.

    Do kdy se můžete vymezit proti dědictví?

    Ve všech případech máte lhůtu pouze měsíc od okamžiku, kdy vás soud vyrozumí o tomto právu. Tříměsíční lhůtu pak získáte ze zákona pouze v situaci, kdy bydlíte v zahraničí. Soud však také můžete v oprávněných případech požádat o prodloužení lhůty na 3 měsíce.

    Vymezení ale doporučujeme pečlivě zvážit. Odmítnutí dědictví ani výhradu soupisu (požadavek vyhledání dluhu) nemůžete vzít zpět. Stejně tak nemůžete vzít zpět, když jste už jednou prohlásili, že výhradu neuplatníte.

    Kolik stojí odmítnutí dědictví nebo uplatnění výhrady soupisu?

    Odmítnutí dědictví je zdarma, provedení výhrady soupisu nebo vyhledání dluhu soudem však již zdarma není. V obou případech je naštěstí úhrada placena z pozůstalosti. I tak se ale vyplatí o dvě poslední možnosti požádat jen tehdy, kdy je opravdu velké podezření, že dluhy převyšují majetek. Notář si totiž v obou případech účtuje minimálně 1 000 Kč za každou započatou hodinu práce.

    Hledání pohledávek a dluhů zesnulého

    Smutnou zprávou je, že sami v podstatě nejste schopni zjistit skoro nic. Můžete samozřejmě po zemřelém překontrolovat písemnosti, pokud máte tu možnost, ale pokud se vám ještě za svého života daná osoba nesvěřila s různými půjčkami a dluhy, sami se ničeho nedopátráte.

    Soudně pověřený notář k vedení vašeho dědického řízením dělá vždy soupis majetku i dluhů zůstavitele. Právě z tohoto soupisu si můžete udělat představu, jak na tom zůstavitel byl. Pokud to pak vypadá, že je dluhů více než majetku, nebo byl zůstavitel dokonce v exekuci, je namístě udělat vše pro to, aby vás dluhy z dědictví neohrozily.

    Pokud uplatníte u soudu výhradu soupisu, otevře se vám ještě další možnost, a to požádat soud ještě před rozhodnutím o potvrzení dědictví, aby vyhledal všechny zůstavitelovy věřitele. Vyhoví-li soud dědicovu návrhu, vydá usnesení, ve kterém vyzve všechny dosud neznáme věřitele, aby se u soudu (resp. notáře jakožto soudního komisaře) přihlásili se svými pohledávkami a tyto pohledávky řádně doložili listinami – jedná se o tzv. konvokaci věřitelů.

    Soud pak v praxi určí lhůtu, do které se mohou případní věřitelé přihlásit a do kdy mohou doložit své pohledávky. Tato lhůta ale musí trvat minimálně 3 měsíce od vynesení usnesení na úřední desce. Případně může usnesení o konvokaci věřitelů zveřejnit v hromadných sdělovacích prostředcích. To už záleží na soudu.

    O konvokaci věřitelů může požádat pouze dědic, který uplatnil výhradu soupisu.

    A pokud se někteří věřitelé nepřihlásí, mají smůlu. V případě, pokud se tak nestane a pozůstalost bude vyčerpána na ohlášené pohledávky, věřitel nemá právo na uhrazení těchto dluhů ze strany dědiců. Jinými slovy, pokud nebude co dědit, nemá věřitel právo na to, aby dluhy přešly na vás jakožto na dědice.

    Je manžel/manželka zodpovědný/á za zděděné dluhy?

    Při odchodu vašeho manžela či manželky se možná ptáte, jestli nesete zodpovědnost za všechny jeho dluhy. V případech, kdy je dluh malý, to pro vás nemusí být velkou zátěží, mohou ale nastat případy, kdy měl partner větší závazky nebo dluhy, o kterých vůbec nevíte.

    Co je to společné jmění manželů?

    V rámci společného jmění manželů (SJM) dochází k úpravám majetkového společenství partnerů. Jednoduše lze říci, že jeho součástí je nabytý majetek i závazky za trvání manželství. Výjimkou jsou:

    • dary

    • dědictví

    • majetek pořízený ještě před svatbou

    • věci užívané pouze jedním z manželů

    V případě dluhů je zcela jedno, zda je udělal jen jeden z partnerů či oba společně.

    Jaké dluhy spadají do společného jmění manželů?

    Splácet je nutné dluhy:

    • obou partnerů

    • jednoho z partnerů

    A je jedno, zda se jedná o:

    • spotřebitelský úvěr

    • hypotéku

    • kreditní kartu

    • kontokorent

    • nebankovní úvěr

    Naopak do závazků ale nepatří:

    • veřejnoprávní dluhy, kterými jsou pokuty nebo dluhy na daních

    • dluhy, které má na svědomí jen jeden z manželů a které nevznikly kvůli zabezpečení běžného chodu domácnosti

    Co bude s dluhy po úmrtí zákonného partnera?

    Dluhů se nezbavíte ani v případě úmrtí manžela či manželky. V tomto případě ale máte na výběr ze dvou možností.

    • Přijmete dědictví i spolu s dluhy, které budete následně po zákonném partnerovi splácet

    • Odmítnete dluhy i spolu s dědictvím

    Pozor, zákonná lhůta pro odmítnutí dědictví je jeden měsíc. Počítat se začíná ode dne, kdy vám je soudem sděleno, že máte právo na odmítnutí.

    Jaké typy dluhů může pozůstalost obsahovat?

    Pozůstalost, neboli vše, co spadá do dědictví a bude re během dědického řízení rozdělovat mezi dědice, ať už na základě závěti nebo podle dědických tříd, může obsahovat nejen aktiva (auto, byt, dům, vybavení domácnosti, jiné movité věci), ale také pasiva, neboli dluhy.

    Pokud měl zesnulý nějaké dluhy, mohou to být malé částky, které se ale můžou mnohonásobně zvětšit kvůli poplatkům či penále za nesplácení. Pokud tedy v dědickém řézení zdědíte i nějaký dluh je dobré být o jeho stavu informován a splácet vše včas, abyste předešli zbytečným komplikacím a dalším výdajům.

    Nejčastější typy dluhů:

    • neuhrazené faktury u telekomunikačních společností / mobilních operátorů

    • neuhrazené pojistné na zdravotní pojištění u zdravotních pojišťoven

    • neuhrazené pojistné na sociální zabezpečení u České správy sociálního zabezpečení

    • pokuty (např. za jízdu bez platné jízdenky nebo za dopravní přestupky)

    • poplatky (např. za svoz komunálního odpadu, za psa, jiné poplatky v místě současného nebo předchozího bydliště, za lékaře)

    • neuhrazené splátky u leasingových společností, u úvěrových i nebankovních institucí a u pojišťoven, z kreditních karet atd.

    • neuhrazené splátky za elektrickou energii, plyn, topení a vodu u jejich poskytovatelů

    Mohou být dluhy zesnulého prominuty?

    Dluhy zesnulého mohou být prominuty pouze v případě, kdy dojde k zastavení dědického řízení. K zastavení dědického řízení dochází většinou v případech, kdy měl zesnulý majetek nepatrné hodnoty nebo byla pozůstalost zadlužená a dědily by se pouze dluhy.

    Zastavení řízení

    Zastavení řízení je rychlý a jednoduchý způsob, jak vyřešit pozůstalost. Notář se zeptá vypravitele pohřbu, jestli souhlasí s tím, aby mu byl majetek nepatrné hodnoty vydán. Podle zákona notář potřebuje mít souhlas toho, kdo vypravoval pohřeb. Pokud se vypravitel pohřbu rozhodne majetek přijmout, nemusí se dluhů obávat, jelikož přijmutím se z něj nestává dědic. Je mu pouze vydán veškerý majetek zesnulého jako kompenzace za vypravení pohřbu. V případech zastavení dědického řízení hradí náklady na řízení stát. Vypraviteli pohřbu tím tedy nevznikne žádná další pohledávka.

    Potřebujete pomoci sepsat závěť?

    Vytvořte si vlastní závěť do 15 minut přes naší aplikaci. Dokument vám potom zkontrolují experti na dědické právo. To vše za 2 190 Kč. Zjistit více

    Začít zdarma