Pokud zesnulý pobíral důchod, není třeba to hlásit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tuto povinnost má matriční úřad do dvou týdnů po zápisu do matriky.
Pro větší jistotu je ale lepší informaci o úmrtí předat na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám mohou přímo poskytnout také informace ohledně nároku na vyplacený důchod a dalších dávek zemřelého. Další možností je úmrtí oznámit prostřednictvím call centra pro důchodové pojištění na tel. čísle 800 050 248. Zde dále poskytnou s ohledem na konkrétní okolnosti odborné rady, jak řešit případný nárok na pozůstalostní důchod nebo splátky důchodu, které byly vyplaceny, avšak z důvodu úmrtí již nenáleží. V situaci, kdy důchod za zemřelého dostávala jiná osoba (např. opatrovník), je povinna nahlásit tuto událost do 8 dnů od úmrtí na OSSZ.
Důchody jsou vypláceny bezhotovostně nebo prostřednictvím pošty vždy dopředu:
V hotovosti přes Českou poštu
Převodem na bankovní účet
Převodem na bankovní účet manžela/manželky
Převodem na bankovní účet jiné osoby
Starobní důchody se vyplácejí měsíc dopředu vždy v sudý den od 2. do 24. dne v měsíci a 15. den v měsíci, je-li důchod zasílán do zařízení sociálních služeb.
Pokud důchodce v den splatnosti důchod převzal a poté zemřel, důchod byl vyplacen oprávněně a ČSSZ nepožaduje vrácení poměrné částky, přestože důchod byl vyplacen na měsíc dopředu. Pro příklad, pokud má senior 10. den v měsíc jako výplatní, musí se dožít alespoň 10. dne. Potíž nastává v okamžiku, kdy se tohoto výplatního dne nedožije. V takovém případě je nutné důchod vždy vrátit, i kdyby se mělo jednat o jediný den. To znamená, že důchodce s 10. výplatním dnem, který zemře do 9. dne, nemá na důchod nárok. Rozhoduje přitom datum na úmrtním listu.