Státní pohřeb: Co to je a jak probíhá

Anna Janoštíková03. 03. 2021

Co je to státní pohřeb, pro koho se obvykle pořádá, kdo o jeho konání rozhoduje a jak probíhá? Jaké byly v posledních letech významné státní pohřby u nás? Pokud vás tyto otázky zajímají, začtěte se do našeho článku.

Obsah

  Co je to státní pohřeb?

  Státní pohřeb je slavnostní obřad, kterým stát vyjadřuje úctu a respekt významným osobnostem po jejich úmrtí. Mimo státní pohřeb může stát vypravit i jiné slavnostní obřady jako například vojenský nebo panovnický pohřeb a pohřeb se státními poctami.

  Kdo rozhoduje o konání?

  O tom, jestli se bude státní pohřeb konat, rozhoduje vláda, parlament nebo nejvyšší ústavní činitelé, kterými jsou u nás prezident, senátoři, poslanci, členové vlády a soudci Ústavního soudu.

  Průběh

  Smutečnímu obřadu jako takovému většinou předchází vystavení rakve veřejně za přítomnosti čestné stráže. Poté následuje pohřební průvod. Samotný obřad je v mnoha případech doprovázen vojenskými poctami a dalšími vojenskými tradicemi. Při úmrtí významné osobnosti také bývá často vyhlašován státní smutek, který může trvat jeden nebo i více dní.

  Státní pohřby v České Republice

  Konání státní pohřbu je výjimečnou událostí a za posledních 200 let jich bylo v Česku jen velmi málo. Většinou se jednalo o panovníky a později hlavy státu.

  • 1955 - Václav Nosek - významný politik a ministr, jednou z klíčových osob Československé komunistické strany

  • 1957 - Antonín Zápotocký - politik, premiér a později prezident Československa zodpovědný za mnoho významných změn včetně měnové reformy v roce 1953

  • 1958 - Vítězslav Nezval - národní umělec, vůdčí osobnost českého surrealismu, básník, spisovatel, překladatel a spoluzakladatel českého poetismu

  • 1961 - Václav Kopecký - ministr informací a kultury, významný politik a novinář

  • 1979 - Ludvík Svoboda - Československý prezident, dříve ministr národní obrany

  • 2006 - Alois Josef Eliáš - politik, generál, člen domácího odboje ve 2. světové válce a předseda protektorátní vlády. V roce 1942 byl popraven nacisty. Státní pohřeb se konal 64 let po jeho popravě.

  • 2011 - Václav Havel - poslední prezident Československé republiky, politik, dramatik a esejista.

  V roce 2019 byl podán návrh na uspořádání státního pohřbu pro národního umělce Karla Gotta, nakonec bylo rozhodnuto o konání pohřbu se státními poctami. V následujícím videu se můžete podívat na záznam části obřadu.