Jak se připravit na úmrtí blízkého v domácí péči?

Lucie Kohoutková16. 09. 2024

Péče o umírajícího v domácím prostředí je náročná fyzicky i psychicky. S blížícím se koncem života je důležité zajistit důstojné podmínky pro nemocného, ale i pro samotné pečující. Přestože paliativní péče pomáhá mírnit bolest a udržet kvalitu života, je třeba, aby pečující dbal i o své vlastní zdraví. Důležitá je dobrá organizace péče, zapojení profesionálních zdravotníků a komunikace s rodinou.

Obsah

    Pokud nás lékaři seznámí s faktem, že se život našeho blízkého chýlí ke konci, je důležité nastavit vhodnou formu domácí péče. Jaké kroky podniknout?

    • Pokud jste v roli pečujícího člověka, najděte někoho, kdo vás bude moci střídat. Ať už z rodiny či profesionální pečovatelé a sestry z agentur. 

    • Nastavte si pravidelnou denní rutinu, která vám vyhovuje a kdy potřebujete pomoci či odlehčit. 

    • Domluvte si, kdo bude k nemocnému z lékařů přicházet a zaměřovat se primárně na tlumení bolesti kvůli zajištění důstojného odchodu. Může to být praktický lékař či pracovníci z mobilního hospice.

    • Zajistěte si všechny dostupné pomůcky, jako je například vypůjčení polohovací postele. Některé z nich hradí pojišťovna a potřebujete k nim předpis praktického lékaře.

    • Připravte se na přicházející fyzické i psychické změny blízkého.

    • Komunikujte s rodinou, zda chtějí být přítomni, pokud by se stav zhoršil.

    • Pokud je váš blízký věřící, dopřejte mu návštěvu kněze, aby byla naplněna i spirituální stránka odchodu.

    • Připravte se na to, že péče může trvat dny, týdny i měsíce. Dbejte i na vlastní odpočinek a duševní hygienu.

    Jak najít paliativní péči a jaké jsou její výhody?

    Paliativní péče je poskytována člověku, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit bolest, dušnost a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Neodvrací se od nevyléčitelně nemocných, ale chrání jejich důstojnost a klade hlavní důraz na kvalitu života a zvládání bolesti. Holisticky zde spolupracují odborníci z oblasti lékařů, psychologů, sociálních pracovníků a duchovních. Hlavní myšlenkou je, že umírání nemusí být provázeno strachem, nesnesitelnou bolestí a utrpením, které pacient může zažívat při prodlužování života v nemocničních podmínkách.

    Obecná paliativní péče zahrnuje péči praktického či ošetřujícího lékaře a zdravotních sester na konci života. Kromě běžné léčby zahrnuje také pravidelně upravovaný léčebný plán, který vychází z klinického stavu a současně pacientových preferencí, přání, léčbu bolesti a dalších symptomů, sociální poradenství a sociální podporu pro pacienta a rodinu. Specializovaná paliativní péče se váže na zdravotnické zařízení, například speciální oddělení v nemocnici lůžková či ambulantní. Oblíbenou formou je domácí hospic. Ten poskytuje péči v domácím prostředí pacienta dostupnou 24 hodin denně, včetně lékaře. Multidisciplinární tým dochází domů za pacienty, kteří mají pokročilé nevyléčitelné onemocnění a umožňuje ve spolupráci s rodinou, aby nemocný mohl zdravotní péči dostávat v prostředí, kde se cítí dobře, až do přirozeného konce života. Oproti tomu lůžkové hospice nabízejí komplexní péči multidisciplinárního paliativního týmu a snaží se přitom o co největší přiblížení domácímu prostředí. Poskytují podporu i příbuzným pacientů, kteří mají neomezené návštěvní hodiny a mohou být se svými blízkými ubytováni přímo v hospici.

    O vhodné službě pro vašeho blízkého se můžete poradit například s praktickým lékařem a zjistit, které služby či pomůcky mohou být hrazeny pojišťovnou. Vždy je však důležité respektovat přání nemocného. Při vysokém věku pacienta můžete využít odborných služeb geriatrické ambulance.

    Jak poznám, že se blíží čas odchodu?

    V posledních dnech života náš blízky ztrácí sílu, obvykle je upoután na lůžko a je závislý na péči ostatních. Hodně času tráví spánkem. Při komunikaci může působit zmateně a dezorientovaně. Není dobré člověku jeho myšlenky vymlouvat, spíše se vlídně zapojit do konverzace. Umírající přestává mít chuť k jídlu a pití. Zaměřme se na jeho komfort například pouhým zvlažováním úst, masáží bolavých míst a zabezpečením přísunu léků od bolesti. Svolejme členy rodiny, aby měli možnost se rozloučit za života. Zároveň se u lůžka střídejme, aby měli pečující možnost postarat se i sami o sebe.

    Tělesný tep se snižuje, člověk bledne a je důležité udržovat jej v teple. V závěru života začíná být dech nepravidelný, mělký a sýpavý. To však nemusí znamenat, že se náš blízký cítí nekomfortně. V posledních chvílích přichází kóma či zástava srdce. Doporučuje se člověka v posledních okamžicích hladit či držet za ruku. Být klidný a dát mu najevo lásku. Věřícím lidem může rodina říkat modlitbu nebo zazpívat oblíbenou píseň.

    Nezapomínejte na sebe jako na pečovatele.

    Péče o blízkého v závěrečném stádiu nemoci či ve vysoce pokročilém věku, je pro pečujícího člověka extrémně náročná po fyzické i psychické stránce. Péče o blízkého se může jevit jako rutinní činnost, nastavte si proto tento denní režim tak, aby z dlouhodobějšího hlediska vyhovoval především vám. Nebojte se říct si o pomoc a zapojte rodinu do chodu domácnosti. Pečující by se měli pravidelně střídat. Ideální je využití profesionálních služeb mobilních hospiců či pečovatelských služeb. Přestože péče zabírá téměř všechen čas, je důležité dbát na pravidelný a kvalitní pitný a stravovací režim. Neméně důležitý je spánek a základní péče o sebe samotného. Není dobré se v těchto situacích izolovat, ale sdílet svoje pocity a myšlenky s podpůrnými přáteli, ve svépomocné skupině či s terapeutem. Pokud jste fixováni na domov, vhodná pro vás může být například online terapie. Je dobré si zachovat alespoň pár hodin týdně na činnost, která nám dělá radost. Nejde o sobecké skutky, jelikož bez péče o vlastní duševní hygienu se může rychle dostavit syndrom vyhoření.

    Další možností jsou také formy aktivní relaxace. Odpočinek se netýká pouze spánku. Osvojit si můžete například jednoduché relaxační techniky. Osvědčenou metodou zklidnění mohou být jógové protahovací cviky, které si můžete uzpůsobit podle svých fyzických i časových možností. Kdykoliv se můžete uvolnit také díky základnímu autogennímu tréninku. Stačí, když si na chvíli lehnete, zaměříte se na svůj dech, jednotlivé končetiny, zpomalíte tep. Během pár minut se tímto způsobem zbavíte stresu či návalů paniky.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého (Praha, Brno a další). Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

    Začít