Vyklizení nemovitosti po zemřelém

Lucie Kohoutková17. 09. 2024

Vyklizení nemovitosti po zesnulém je proces, který vyžaduje pečlivé plánování. Povinnost vyklidit byt či dům závisí na vlastnictví nemovitosti a právním vztahu zesnulého k ní. Samotné vyklízení může být náročné, proto se doporučuje proces rozdělit do několika fází a požádat o pomoc rodinu, přátele či profesionální firmu. Kromě toho je třeba rozhodnout, jak naložit s pozůstalostí.

Obsah

    Kdo a kdy má povinnost nemovitost vyklidit?

    Kdy začít s vyklízením po zesnulém? Záleží na vztahu zesnulého k nemovitosti. Pokud měl váš blízký byt či dům v osobním vlastnictví, není nutné spěchat, protože si proces vyklízení řídíte sami. V případě, že byl zesnulý v bytě nájemcem, spadá povinnost vyklizení bytu na dědice pozůstalosti.

    Začít s vyklízením bytu po zemřelém, který žil v nájmu, je možné po skončení dědického řízení. Výjimku tvoří z pochopitelných důvodů např. vyklizení lednice, které je s ohledem na rychle se kazící potraviny vhodné ihned. Povinnost vyklidit nájemní nemovitost má dědic pozůstalosti. Avšak pokud tak dědic neučiní do 6 měsíců od smrti nájemce, má pronajímatel, kterému zemřel podnájemník, možnost vznést u soudu žalobu o vyklizení bytu. Doporučujeme proto v co nejkratší lhůtě kontaktovat pronajímatele a na vyklizení se domluvit.

    Mohou se vyskytnout případy, kdy dědic není znám, nebo jej není možné zastihnout. V takové situaci po 6 měsících nájem zaniká. Dochází pak k vyklizení bytu pronajímatelem. Ten tak získá možnost vyklizenou pozůstalost rozprodat.

    Jak postupovat?

    Nejprve je dobré pozůstalost v bytě či domě osobně projít a protřídit. Nezapomeňte také na prostory půdy nebo sklepa, pokud je váš blízký využíval. Samotné vyklízení může být velmi emocionálně silné. Berete do rukou předměty, které vás se zemřelým spojovaly. Abyste se necítili pod tlakem, je dobré si vyklízení časově rozplánovat. Dalším krokem je požádat o pomoc. Můžete oslovit rodinu či přátele. Profesionální oporu poskytne poradce pro pozůstalé, který vás i touto náročnou fází bezpečně provede. Odborníky můžete oslovit i v případě, že na vyklizení fyzicky sami nestačíte. Stačí kontaktovat některou ze společností, které se vyklízení bytů profesionálně věnují.

    Jak naložit s pozůstalostí?

    Je dobré věci po zesnulém rozdělit na několik skupin, které můžete pro lepší přehlednost shromažďovat na jedno místo. Při vyklízení po zemřelém je třeba přemýšlet, jak naložíte s cennostmi, s předměty, které pro vás mají symbolickou nebo emocionální hodnotu a pak s věcmi které nebudete potřebovat. Rodina nebo přátelé, kteří vám s vyklízením nemovitosti pomáhali, mohou ocenit poděkování ve formě nějaké drobnosti, kterou si odnesou na památku. O věci, které vám nebudou k užitku, může projevit zájem charita, antikvariát nebo starožitnictví. Nabídnout můžete také odkoupení celé pozůstalosti, a to buď společnostem, které se odkoupení pozůstalosti věnují, nebo komukoliv na stránkách online bazarů.

    Hodnota majetku a veškerých pohledávek se oceňuje ke dni úmrtí. Obvykle není potřeba znaleckých posudků. U auta staršího 5 let postačí dohoda dědiců na ceně, která vyjde ze srovnání obdobných modelů. Většinu movitého majetku (spotřebičů v domácnosti,..) stačí také řešit dohodou dědiců. V případě, že se jedná o dům či pozemek, je potřeba odborné vyjádření znalce o výši ceny. Stejně tak v případech, kdy se jedná například o historický automobil, motocykl, uměleckou sbírku nebo drahou elektrotechniku.

    Odhad hodnoty nemovitosti

    Od roku 2014 už nemusí být posudek pro účely dědictví od soudního znalce, ale postačí jakýkoliv jiný kvalifikovaný odhad. Dostačující je odhad obvyklé ceny nemovitosti zpracovaný kvalifikovaným makléřem. Při zadávání poptávky nezapomeňte upřesnit, že se jedná právě o odhad nemovitosti za účelem dědictví. Při zpracování odhadní ceny od makléře se do výsledku promítne také znalost aktuální situace na trhu pro přesnější určení celkové hodnoty majetku.

    Pozor na příliš nízký odhad ceny

    V případě odhadu ceny pro účely dědictví může mnoho lidí volit strategii co nejnižšího čísla. Důvod je prostý a spočívá v odměně pro notáře, jejíž výše je určena právě podle celkové hodnoty majetku zpracovávaného v dědickém řízení. Ovšem v případě, kdy se následně rozhodnete takovou nemovitost prodat, a nebudou se vás týkat výjimky pro neplacení daně z příjmu při prodeji nemovitosti, může být částka zaplacená právě na daních vyšší v porovnání s odměnou pro notáře. Z toho důvodu je dobré vždy chtít odhad v optimálního cenové hladině, která se pohybuje okolo případné tržní ceny nemovitosti.

    Vyklizení majetku. Darování nebo prodej?

    Pokud jste v dědickém řízení nabyli majetek, pro který nemáte vy ani nikdo jiný kolem vás využití, nejlepší možností, jak s ním naložit, je prodej nebo v některých případech darování na charitu. Darovat charitě můžete především oblečení, lůžkoviny apod. Prodat naopak můžete například nábytek, elektrospotřebiče, auto, motorku, elektro koloběžku nebo kolo, obrazy a umělecké předměty, sbírky atd. O prodeji celé nemovitosti si můžete přečíst v článku zvlášť věnovanému této tématice.

    Prodej nábytku, elektrospotřebičů apod.

    Pro prodej používaného nábytku, elektrospotřebičů nebo například kola je možné využít různých stránek pro inzerci. Jsou to například:

    Annonce.cz Aukro.cz Bazos.cz Avízo.cz Profit-inzerce.cz All-bazar.cz Bazar.cz Nabytek-bazar.eu

    Nebo v dnešní době oblíbený Marketplace na Facebooku.

    Při prodeji nezapomeňte udělat fotky, uvést rozměry a detailní popis věci, kterou prodáváte. Přidejte také lokaci a jestli je v ceně zahrnuta doprava. Pokud nějaká věc nemá příliš velkou hodnotu a potřebujete se jí zbavit, můžete ji nabídnout pouze za odvoz. Pokud si cenou nejste jisti, uveďte “cena dohodou” a smlouvejte potom o ceně s konkrétními zájemci. Případně můžete nabídnout nižší cenu, pokud si zájemce odkoupí více věcí najednou.

    Prodej uměleckých předmětů

    Pokud prodáváte obrazy nebo jiná umělecká díla, je dobré se zeptat na radu některé z vašich blízkých uměleckých galerií. Tato místa většinou nabízení 3 možnosti, jak umělecké předměty prodat:

    Komisní prodej – „pokud vás netlačí čas“

    S danou galerií uzavřete komisní smlouvu a galerie potom sama nabízí dílo zájemcům pomocí svých internetových stránek, případně vystavením přímo v galerii. V komisní smlouvě je stanovená prodejní cena díla a výše případné provize ve prospěch galerie v případě prodeje. Pokud na prodej nespěcháte, tak je tento druh prodeje právě pro vás. Nevýhodou je, že prodej může trvat i několik měsíců.

    Prodej za hotové – „peníze na ruku“

    Odkup „za hotové“ má nepopiratelnou výhodou - je jí rychlost. Nevýhodou je pak mnohem méně peněz, které za dílo dostanete než při komisním prodeji.

    Aukční prodej – „zkuste štěstí“

    Nevýhodou aukce je opět dlouhá doba realizace - aukční prodej nelze zrealizovat rychleji než za 3 měsíce. Výsledek je také dosti nejistý - aukční prodej může být opravdu velmi výhodný - někdy dochází k nárůstu ceny i o 100%, ale většina děl se prodá za tzv. vyvolávací ceny, což je pro vás spíše nevýhodné. S aukčním prodejem vám může pomoci také galerie nebo se můžete obrátit přímo na vámi vybraný aukční dům.

    Vždy je tedy třeba velmi pečlivě zvážit, jaký způsob prodeje je pro vás nejvýhodnější.

    Prodej sbírek

    Pokud chcete prodat sbírku například mincí, známek nebo třeba pohledů, je vždy dobré si prvně sbírku nechat ocenit odborníkem a také si od něj poté nechat poradit vhodný způsob prodeje. Většina sbírek vyšší hodnoty se prodává také na aukcích. Odborník stanovující cenu vám jistě poradí, na koho se s vaší konkrétní sbírkou obrátit.

    Potřebujete pomoci sepsat závěť?

    Vytvořte si vlastní závěť do 15 minut přes naší aplikaci. Dokument vám potom zkontrolují experti na dědické právo. To vše za 2 190 Kč. Zjistit více

    Začít zdarma