Rozptyl a vsyp popela

Rozptyl popela a vsyp popela mohou znít na první pohled velmi podobně, jedná se ale o dva odlišné způsoby uložení popela. V následujících řádcích se dozvíte, co přesně je odlišuje.

Rozptyl popela

Rozptyl je obřadní rituál rozsypání lidského popela, který může provádět pouze správce hřbitova na rozptylové loučce. Tu tvoří velká udržovaná travnatá plocha, na kterou platí zákaz vstupu. Svíčky a smuteční předměty mohou lidé pokládat na vyznačená místa na okrajích loučky. Při alternativních pohřbech lze s povolením majitele pozemku vykonávat rozptyl popela například v přírodě či do vybrané vodní plochy. V přímořských státech je populární rozptyl popela do moře. Na více detailů se můžete zeptat například v Pohřební službě Brno.

Vsyp popela

Vsyp popela do vytyčené jamky provádí správce hřbitova na vsypové loučce. Jáma je vyhloubena půl metru do země, průměr má široký dvacet centimetrů. Po vsypu popela se travnatý drn opět vrátí na dané místo. Jelikož je vsypová loučka pietním místem, nesmí se na ni vstupovat. Svíčky a květiny se mohou zanechávat pouze na okrajích. Vsypová jamka se pronajímá podobně jako hrob. Některé hřbitovy nabízí alternativní vsyp popela například pod kořeny stromu. Pokud máte zájem o alternativní uložení popela, můžete se obrátit na Moderní pohřební službu Praha, která své služby nabízí po celé republice.

Rádi vám se vším pomůžeme

Chápeme, že smrt blízkého je situace, kterou neplánujete. Zavolejte naší pohřební službě a jsme připraveni vaši situaci okamžitě řešit. Se vším vám pomůžeme a vytvoříme pro vás a vaše blízké to nejosobnější poslední rozloučení.

315 558 136
K dispozici 24/7