Hrob

Hrob, urnový hrob i kolumbárium jsou všechno označení pro různá pietní místa nacházející se na hřbitově, určená pro uložení lidských ostatků.

Hrob

Co to je?

Hrob je pietní místo určeno k ukládání lidských ostatků. Klasický hrob tvoří nejméně 1,5 metru hluboká jáma o velikosti rakve, která je zasypaná a označená náhrobní deskou či kamenem.

Za ideálních podmínek trvá výkop hrobu zhruba 6 - 9 hodin. Pokud je půda zmrzlá, je většinou výkop časově mnohem náročnější.

Hroby se obecně dělí na nadzemní a podzemní. Mezi nadzemní hroby patří například ostatky světců v oltářích. Podzemní hroby jsou například hrobky, katakomby, krypty či masové hroby. Hrobka se od hrobu liší tím, je obvykle prostornější a zděná. Péči o hroby, ukládání těl či naopak exhumaci mají na starosti hrobníci.

Kolik hrob stojí?

Cena samotného výkopu hrobu se liší u každé pohřební služby, většinou se ale pohybuje mezi 8 a 10 tisíci korun. Po uložení rakve do hrobu je nutné platit pronájem hrobového místa. I tyto částky se opět liší v závislosti na zvycích daného kraje a ceníku příslušného hřbitova. Ročně ale částka za pronájem hrobového místa nepřesáhne 700 korun.

Urnový hrob

Co je to urnový hrob?

Urnový hrob je speciální pietní místo na hřbitově zhotovené pouze pro ukládání uren. Při koupi lidé řeší, stejně jako u klasického hrobu náhrobní desku. Uvnitř hrobu se nachází plastová šachta, která se obvykle zhotovuje na vložení dvou až osmi uren. Cena se liší podle jednotlivých hřbitovů a především velikosti šachty. Potřebujete-li poradit s výběrem správné urny pro uložení do hrobu, spoustu užitečných tipů najdete v našem článku o tom jakou vybrat urnu.

Kolumbárium

Co je to kolumbárium?

Větší městské hřbitovy obvykle nabízejí mimo klasických hrobových míst nebo urnových hrobů také možnost pronájmu místa v takzvaném areálu kolumbária, což jsou zděné výklenky na čtyři či osm uren. Tyto výklenky jsou zapečetěny epitafní kamennou deskou se jmény a daty narození a úmrtí zemřelých. Na desku lze přidat také fotografii. Některá pohřebiště mají tato místa zabudovaná například přímo ve hřbitovních zdech.

Kolumbária mají původ již ve starověkém Římě. Dříve se výklenky ve zdech krypt využívaly na uložení celé rakve. Pokud nevíte, jakou urnu pro umístění do kolumbária vybrat, určitě vám rádi poradí naší pracovníci pohřební služby nebo si můžete přečíst náš článek o urnách.

Cena pronájmu místa v kolumbáriu se pohybuje mezi 400 a 900 korunami ročně.

Rádi vám se vším pomůžeme

Chápeme, že smrt blízkého je situace, kterou neplánujete. Zavolejte naší pohřební službě a jsme připraveni vaši situaci okamžitě řešit. Se vším vám pomůžeme a vytvoříme pro vás a vaše blízké to nejosobnější poslední rozloučení.

V Praze, Brně nebo jinde po ČR

315 558 136
K dispozici 24/7