Výstav a identifikace zesnulého na pohřbu

V případě, že organizujete pohřeb někoho blízkého, jistě se setkáte s termíny jako je identifikace nebo výstav. V následujících řádcích se dočtete, co oba pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl.

Identifikace zesnulého

Před obřadem je nutné, aby vypravitel pohřbu identifikoval zesnulého. Může si pro tuto příležitost vzít doprovod. Rakev je otevřena a zesnulý je důstojně nachystán a oblečen do smutečních šatů nebo rubáše. Někdy je to poslední příležitost, jak se s blízkým rozloučit. Ve výjimečných případech je otevření rakve zakázáno. Například pokud zesnulý zemřel na covid či tak rozhodl soudní lékař.

Vystavení zesnulého

Výstav těla, nebo-li otevření rakve, je možný podle zákona udělat před začátkem obřadu do jednoho týdne po úmrtí. Otevřená rakev je před oficálním začátkem obřadu umístěna v boční místnosti k tomu určené. Pouze členové rodiny a smuteční hosté, kteří chtějí, se mohou jít podívat a se zesnulým naposledy rozloučit. Tělo je decentně upraveno a ustrojeno tak, aby bylo toto rozloučení pro rodinu zvládnutelné. Pokud je zesnulý ve stavu, kdy není vhodné, aby jej rodina viděla, či zemřel na pandemické onemocnění, výstav není doporučen. V případě konání obřadu déle než 7 dní od úmrtí, není povolen výstav, ale pouze identifikace. Během obřadu už je rakev vždy zavřená.

Rádi vám se vším pomůžeme

Chápeme, že smrt blízkého je situace, kterou neplánujete. Zavolejte naší pohřební službě a jsme připraveni vaši situaci okamžitě řešit. Se vším vám pomůžeme a vytvoříme pro vás a vaše blízké to nejosobnější poslední rozloučení.

V Praze, Brně nebo jinde po ČR

315 558 136
K dispozici 24/7