Hledání dokumentů po zesnulém. A jak najít závěť?

Lucie Kohoutková17. 09. 2024

Hledání dokumentů po zesnulém může být náročné, zvláště pokud jde o závěť. Dokumenty často bývají uloženy na jednom místě, například v pracovním stole nebo šanonu. Jakmile dokumenty projdete, je dobré důležité podklady naskenovat a zbavit se těch, které už nebudete potřebovat.

Obsah

    Pokud se snažíte shromáždit veškeré důležité dokumenty, možná se ptáte, kde a jak je najít. Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Většina lidí má doma jedno místo, kde skladují důležitou dokumentaci, ať už se jedná o podklady k bankovním účtům, hypotéce, nájemní smlouvu nebo například rodný list nebo diplomová vysvědčení a certifikáty získané studiem.

    Zkuste dokumenty hledat například v pracovním stole zesnulého. V přilehlých šuplících nebo skříňkách. Možná měl víš blízký pro podobné dokumenty dokonce vyhrazený šanon, kde měl vše založené. Další možností je také kontaktování finančního poradce nebo právníka zesnulého, který má většinu dokumentů zálohovanou u sebe alespoň v elektronické podobě.

    Jak s dokumenty naložit?

    Pokud máte veškeré důležité dokumenty naskenované a zálohované, je dobré se jich zbavit. Nedělejte to ale příliš brzy. Ideálně počkejte do konce dědického řízení, kdy víte, že už žádné z dokumentů nebudete s největší pravděpodobností potřebovat. Kdybyste je přece jen někdy v budoucnu potřebovali, postačí vám už naskenované elektronické kopie na vašem počítači.

    Pokud jste se rozhodli, že už je správný čas se dokumentů zbavit, je potřeba to udělat způsobem, aby nikdo nemohl zneučít citlivých údajů na nich uvedených. Nejlepší je dokumenty jeden po druhém skartovat. Pokud nemáte k dispozici skartovačku, můžete je rozstříhat nebo roztrhat na menší kousky, abyste si byli jisti, že nikdo nalezených údajů na dokumentech nebude moct zneužít. Do popelnice nebo kontejneru na papír je hoďte až večer předtím, než je ve vaší ulici svážen odpad, abyste co nejvíce zamezili situaci, kdy by někdo přece jen nějaké údaje ze zničené dokumentace vyčetl a použil je ve svůj prospěch.

    Kde hledat závěť?

    Před začátkem dědického řízení jsou 3 možné scénáře, jak to se závětí vašeho blízkého bylo. První možností je že nesepsal závěť žádnou. Druhou možností je, že ji sepsal vlastnoručně nebo za pomoci někoho dalšího. Může ji mít uloženou u sebe doma či u nějaké blízké osoby. Třetím scénářem je, že závěť sepsal u notáře a to zjistíte až během dědického řízení, protože taková závěť je vždy uložena v Centrální evidenci závětí, do které může nahlížet pouze notář.

    Pokud ale váš blízký sepsal závěť sám, nejčastější místa, kde ji můžete hledat, jsou všechna místa u něj doma, kde měl uložené další důležité dokumenty. Šuplíky a skříňky s různými podklady například k bankovním účtům, nemovitostem atd. Další možností je, že měl váš blízký svého právníka nebo finančního poradce a závěť uložil u něj. Zkuste v důležitých dokumentech najít kontakt na tohoto odborníka, který s vaším blízkým spolupracoval, kontaktovat ho, informovat a situaci a požádat o předání závěti, pokud ji u sebe má.

    Pokud žádnou závěť nenajdete, je možné, že ji u sebe bude mít například jiný příbuzný a přinese ji s sebou k dědickému řízení.

    Potřebujete pomoci sepsat závěť?

    Vytvořte si vlastní závěť do 15 minut přes naší aplikaci. Dokument vám potom zkontrolují experti na dědické právo. To vše za 2 190 Kč. Zjistit více

    Začít zdarma