Jak vybrat pohřební službu a na co si dát pozor?

Lucie Kohoutková16. 09. 2024

Výběr pohřební služby je důležitým krokem po úmrtí našeho blízkého. Při výběru byste měli zvážit několik faktorů, jako je spolehlivost firmy, transparentnost cen a poskytovaných služeb nebo možnost přizpůsobit obřad podle vašich představ. V tomto článku vám poradíme, jak najít vhodnou pohřební službu, na co si dát pozor a jak předejít komplikacím.

Obsah

    Ať už vaše blízká osoba zemřela doma, v zaměstnání, v domově důchodců, v nemocnici nebo kdekoli jinde, mějte vždy na paměti, že máte právo vybrat si pohřební službu sami. Toto platí i v případě, že už byl zesnulý odvezen jinou pohřební službou. Firma, kterou si sami vyberete nemusí být ta, kterou přivolali policisté, lékaři nebo kdokoli jiný.

    Než začnete kontaktovat pohřební ústavy

    Komunikujte se svými blízkými a ostatními pozůstalými, kteří se budou podílet na organizaci posledního rozloučení. Pochopení finanční situace pozůstalých a rodinného rozpočtu je zásadním prvním krokem při plánování pohřbu, protože podle toho se budou odvíjet vaše rozhovory s pohřebními ústavy.

    Na co si dát pozor

    Při výběru pohřební služby jsou věci, na které byste si měli dát pozor. Důležitými faktory jsou záruka kvality v podobě recenzí či doporučení a stáří firmy. Jejich přístup by neměl být chladný, ba naopak citlivý. Při první návštěvě bychom se měli přesvědčit, jestli mají celou dobu kontrolu nad zesnulým a zda disponují vlastním chladícím zařízením. Kvalitní pohřební služba má velký výběr uren, rakví, květin a všech navazujících služeb, včetně nabídky parte.

    Důležitá je i péče o zemřelého a jeho úprava v rakvi. Správná pohřební služba vám nebude bránit nahlédnout do rakve.

    V posledních letech lze již pohřební služby objednávat pomocí internetu, tedy i ceny jednotlivých služeb by měly být uvedeny na webových stránkách. Nicméně řada pohřebních firem se tomu vyhýbá, především z důvodu komplikovaného procesu naceňování. Ve chvíli, kdy budete chtít cenu zjistit po telefonu, měla by vám pohřební služba poskytnout alespoň hrubý odhad. V opačném případě zbystřete.

    Co je třeba vzít s sebou na návštěvu pohřební služby?

    Než půjdete na první schůzku do kanceláře pohřební služby, je třeba si rozmyslet, jaký typ obřadu budete chtít. Pokud se zesnulý zmínil, jaká jsou jeho přání nebo pokud je specifikoval v závěti, je vhodné se jimi řídit. Pokud ale nevíte, co by váš blízký preferoval, je výběr obřadu na vás - nejbližších zesnulého.

    Na první schůzku si s sebou vezměte občanský průkaz váš i zesnulého. Také rodný list zesnulého, pokud jej máte k dispozici. Dále list o prohlídce zesnulého, pokud jste jej již obdrželi od lékařů.

    Pokud víte, že si budete přát pro zesnulého vlastní oblečení namísto smutečního rubáše, vezměte vybraný oblek a vše, co si budete přát do rakve vložit před pohřbem. Může to být dopis či hračka na památku od dětí. Pokud si budete přát zesnulého nalíčit, doporučujeme pracovníkům pohřební služby předat oblíbené produkty zesnulého, které opravdu v blízké době používal, aby jeho vzhled vypadal co nejpřirozeněji. Ideální jsou například jemné oční stíny a méně výrazná rtěnka.

    Pokud se rozhodnete pro kamennou pobočku pohřební služby namísto vyřízení pohřbu přes internet, mějte předem rozmyšlenou také finanční částku, hudbu či honost výzdoby. Pravděpodobně budete muset tyto věci rozhodnout už při jedné návštěvě.

    Pohřební služba za vás vyřídí komunikaci s matrikou a vystavení úmrtního listu, který vám poté přijde poštou.

    Je vhodné, aby vás doprovázeli členové rodiny, kteří se chtějí na rozhodnutí kolem pohřbu také podílet. Pokud pohřeb vyřizujete sami, je vhodné vzít s sebou někoho, kdo pro vás v těžkých momentech bude psychickou oporou a podpoří váš úsudek v rozhodování.

    Jaké jsou poplatky za chlazení při úmrtí v nemocnici?

    Zajímat se o to, kdy váš blízký v nemocnici zemřel a kontaktovat vybranou pohřební službu co nejdříve, je důležité také z hlediska poplatků. Ty se mohou vyšplhat od několika stovek až po tisíce korun. Od kdy se poplatky za umístění v chladícím zařízení začínají načítat? V případě, že došlo k úmrtí ve zdravotnickém zařízení, hradí náklady spojené s uložením těla zemřelého toto zdravotnické zařízení po dobu 48 hodin od úmrtí nebo od provedení pitvy, byla-li provedena. Po této době je za každý den účtován poplatek v řádu několika set korun. Poplatek se načítá i o víkendech a státních svátcích, tedy i ve dny, kdy nemocnice těla na převoz do pohřebních služeb nevydává. Cena v jednotlivých zařízení se liší, v Česku existuje pouze několik nemocnic, které si žádné poplatky neúčtují. Tuto informaci můžete zjistit přímo ve zdravotnickém zařízení či ve vybrané pohřební službě.

    Pokud jste vypravitelem pohřbu a nestihnete jej sjednat do 2 dnů od úmrtí blízkého, příslušná pohřební služba vám poplatek přičte k faktuře za obřad. Samozřejmě máte nárok vidět originální účet z nemocnice. Pokud není pohřeb sjednán, poplatek je následně hrazen z dědictví zesnulého.

    Pokud uplyne několik dní a zesnulý není vyzvednut, či je kapacita nemocniční márnice vyčerpaná, zesnulý je převezen do chladícího zařízení smluvené pohřební služby. Ta též za každý den poplatek připočítává. Vypravitel pohřbu má následně nárok nechat tělo vyzvednout jím vybranou pohřební službou.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého (Praha, Brno a další). Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 15 990 Kč. Zjistit více

    Začít