Kdy máte nárok na pohřebné a kolik to je v roce 2024

Anna Janoštíková24. 02. 2021

Zařizování pohřbu je náročné nejen psychicky, ale také finančně. Hodně diskutované téma v časech zařizování pohřbů je tedy pochopitelně také pohřebné aneb státní příspěvek na pohřeb. Podívejme se na to kdo, jak a kde má nárok o pohřebné zažádat.

Obsah

  Co je to pohřebné

  Pohřebné, nebo taky státní příspěvek na pohřeb, je sociální dávkou podpory. Je vypláceno jednorázově a jeho výše je fixní nezávisle na celkových nákladech na pohřeb. Objasnit tuto problematiku vám pomůže následující video.

  Kdo na něj má nárok

  Právo získat státní příspěvek na pohřeb má od 1.1.2008 pouze ten, kdo vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo tomu, kdo vypravil pohřeb zesnulému rodiči nezaopatřeného dítěte. Pokud má na pohřebné nárok více osob, je vyplaceno pouze prvnímu žadateli. Podmínkou pro získání je také trvalý pobyt v České Republice v době úmrtí nezaopatřeného dítěte.

  Výše a způsob vyplácení pohřebného

  Výše příspěvku je 5 000 Kč. Tato částka je fixní a nezáleží, jak vysoké náklady na pohřeb byly. Nezáleží ani na výši příjmů nebo jiných faktorech standartně ovlivňujících státní dávky. Pokud je žádost o pohřebné schválena, je částka vyplacena jednorázově na uvedený bankovní účet většinou do 30 dnů od schválení žádosti.

  Kalkulačka ikona

  Cenová kalkulačka: Zjistěte přesnou cenu pohřbu do 5 minut

  Nezávazně odpovězte na 7 otázek a okamžitě získejte cenovou nabídku na pohřeb podle vašich představ. Všechny ceny zobrazujeme transparentně a jsou konečné.

  Nezávazně zjistit cenu

  Kde a jak o něj žádat

  Žádat o pohřebné můžete na pobočce Úřadu práce v místě trvalého bydliště toho, kdo pohřeb vypravil. Následující odkazy vám ukáží, kde zažádat online a formulář k vyplnění ve formátu PDF.

  Online vyplněný dokument můžete poslat datovou schránkou. Ručně vyplněný formulář je možné zanést na příslušnou pobočku Úřadu práce nebo ji poslat poštou.

  Co je potřeba k získání pohřebného

  Abyste příspěvek získali, je třeba k vyplněné žádosti doložit několik dokumentů:

  • úmrtní list

  • občanský průkaz objednatele pohřbu (kopie)

  • faktura za pohřeb (objednávkový list)

  • daňový doklad o zaplacení faktury

  Doufáme, že vám tento článek pomohl zodpovědět vaše otázky a připravit se na získání podpory. Pokud si nejste jisti, jestli máte na příspěvek nárok, můžete vždy zavolat na Úřad práce a probrat konkrétní situaci s jeho pracovníky, kteří vám rádi poradí. Pokud zajišťujete pohřeb pro miminko nebo dítě, můžete se obrátit na Pohřební službu pro děti nebo si přečíst následující článek, kde najdete mnoho užitečných informací.

  Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

  Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého. Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

  Začít