Kdy informovat okolí o úmrtí blízkého a kdo vypraví pohřeb?

Lucie Kohoutková16. 09. 2024

Úmrtí blízké osoby je pro rodinu velice náročnou a citlivou událostí. Kdy a jakým způsobem tuto zprávu oznámit okolí, závisí na mnoha okolnostech. Pohřeb může podle zákona vypravit kdokoliv, kdo uhradí náklady, a v případě, že nikdo není ochoten se této role ujmout, přebírá tuto povinnost obec. Cena za pohřeb se liší podle typu pohřbení, které si rodina zvolí.

Obsah

    V případě, že se život blízkého člověka chýlí ke konci, je vhodné domluvit se předem s nejbližší rodinou, kdy a jak si přejí být o úmrtí informování. Chtějí být přivoláni v případě zhoršení stavu, aby mohli být přítomni u posledních okamžiků života člena rodiny či těsně po jeho skonání?

    Pokud je úmrtí neočekávané, je vhodné nejbližší rodinu a přátelé informovat osobně či telefonicky. V případě, že se na to vypravitel pohřbu necítí, mohou mu s dalším informováním pomoci ostatní, kdo jsou v situaci přítomni. Je možné požádat, ať jednotliví členové rodiny tuto zprávu šíří dál, čímž pomohou osobě organizující pohřeb.

    Emoce těsně po ztrátě blízkého člověka jsou velmi silné a pravděpodobně se při oznamování úmrtí budou projevovat. Není třeba je s ohledem vůči ostatním skrývat a potlačovat. Dovolme si být v projevu autentičtí a oznamujme smutnou zprávu tak, jak ji v danou chvíli cítíme. Na oplátku je dobré nečekat od druhé strany konkrétní reakci, která nás může zklamat či mást. Šokující zpráva působí na každého člověka jinak a není žádoucí dělat v krizových chvilkách unáhlené závěry.

    Po vyhotovení smutečního oznámení v pohřební službě je vhodné jej poštou či online způsoby rozeslat také po širší rodině a známých zesnulého.

    Kdo může vypravit pohřeb?

    Pohřeb může ze zákona vypravit jakákoliv fyzická i právnická osoba, která je ochotná uhradit náklady spojené s pohřbením. Pokud nikoho takového není, je to pak obec na území, kde k úmrtí došlo.

    V praxi je to ale většinou nejbližší rodina. Pokud jsou vztahy v rodině dobré a organizaci pohřbu řešíte všichni společně, je vypravitelem oficiálně ten, kdo v pohřebním ústavu předloží jeho občanský průkaz a je na jeho jméno vystavená faktura.

    Pokud jsou vztahy horší a vy řešíte, jestli jste oprávnění k tomu vypravit pohřeb nebo má na tento úkon nárok jiná osoba, občanský zákoník uvádí toto: "Člověk je oprávněn rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodne o jeho pohřbu manžel zemřelého, a není-li ho, děti zemřelého; není-li jich, pak rozhodnou rodiče a není-li jich, sourozenci zemřelého; nežijí-li, pak rozhodnou jejich děti a není-li ani jich, pak kterákoli z osob blízkých; není-li žádná z těchto osob, pak rozhodne obec, na jejímž území člověk zemřel".,nebo je osobou uvedenou v §114 odst. 3 občanského zákoníku, která je ochotna dobrovolně uhradit náklady pohřbu/pohřbení zemřelé/ho, a podle vůle zemřelé/ho, která je mu známa.

    Kolik pohřeb stojí?

    Smrt blízkého člověka je obrovským emocionálním zásahem pro celou rodinu. Z praktického hlediska se ale často jedná o velký finanční zásah. Ze statistik totiž vyplývá, že pro průměrnou českou rodinu může být nečekaný desetitisícový výdaj problematický. S jakou částkou tedy počítat před vypravováním pohřbu? 

    Ceny u jednotlivých pohřebních služeb se mohou výrazně lišit. U vybrané služby se na konkrétní částku předem zeptejte. Pokud se vám bude zdát vysoká, poptejte cenu pohřbu u okolních pohřebních služeb. Vždy máte právo vybrat si pohřební službu podle vlastních představ. Transparentnost cen je dobrým vodítkem u seriózních služeb.

    Nejekonomičtější variantou pohřbu je kremace bez obřadu. Ta se v základní variantě pohybuje kolem patnácti tisíc korun. Cena se však může o několik tisíc zvýšit například při poplatku za chlazení v nemocnici. Dále pokud si zvolíte honosnější rakev či ozdobný obal na urnu.

    Na tradiční rozloučení v obřadních síni je vhodné si nachystat kolem třiceti tisíc korun. Zde cenu nejčastěji navýší bohatá květinová výzdoba, ozdobná rakev či například služby fotografa.

    U pohřbů do země je třeba počítat s pronájmem hrobového místa a cenu za hrobnické práce v rámci několika tisíc, u prací kameníka až desetitisíc korun navíc.

    Moderní pohřební služby nabízejí základní balíčky různých typů pohřbu za jasně dané ceny. Tyto balíčky obvykle zahrnují transport a úpravu zesnulého, základní rakev a poplatek za zpopelnění.

    Zesnulý mohl za života uzavřít pojištění zahrnující zřízení pohřbu či sumu zahrnout do závěti. Poté je částka vypraviteli pohřbu vrácena po předložení uhrazených faktur za pohřeb.

    Pokud vypravitel pohřbu nedisponuje dostatečnými finančními prostředky, může se složit více členů rodiny. Vždy doporučujeme vypravit takový pohřeb, který rodinu příliš finančně nezatíží. Existují rychlé půjčky na pohřeb s často velmi nevýhodnými úroky. Doporučujeme situaci zkonzultovat s pohřební službou a případně najít k honosnému a nákladnému obřadu vhodné alternativní způsoby rozloučení.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého (Praha, Brno a další). Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

    Začít