Poradna > Úmrtí a pohřeb

Jak naložit s popelem po kremaci

Anna Janoštíková25. 02. 2021

Pokud jste se po úmrtí blízké osoby rozhodli pro jeho kremaci, možná vás zajímá, jak naložit s popelem poté, co vám ho pohřební služba předá. Možností je mnoho a v tomto článku vám několik z nich představíme.

Obsah

  Vystavení doma

  Při přímé kremaci neboli kremaci bez obřadu je popel vašeho milovaného obvykle doručen v jednoduché dočasné urně. Pokud tedy máte zájem vystavit popel doma, můžete si koupit urnu nebo nádobu, která dokonale odpovídá stylu vašeho domu. Můžete si nechat vyrobit urnu s gravírováním či nápisem, designem a materiálem podle vašich přání.

  Rozptýlení na oblíbeném místě

  Můžete popel rozptýlit na místo, které mělo pro vašeho milovaného speciální význam. Mezi nejoblíbenější místa pro rozptýlení popela patří venkovské parky a pohřebiště blízkých příbuzných. Uvědomte si však, že k rozptýlení popela na určitých místech budete potřebovat povolení.

  Kremační šperky

  Další možností je vytvořit z pozůstatků vašeho blízkého kremační šperk. Z malého množství popela si můžete nechat vyrobit diamant na prsten nebo náhrdelník.

  Pamětní strom

  Na počest vašeho milovaného lze zasadit pamětní strom a k jeho kořenům vysypat část popele. U pamětního stromu lze také umístit pamětní desku. To vám umožní říct pár slov k oslavě života a také vám pomůže označit, který strom jste v předchozích letech zasadili. Pamatujte ovšem, že strom nemůžete zasadit kdekoli. Často je nutné získat potřebné povolení.

  Uložení na hřbitově

  Tradičnější možností je uložit popel na hřbitov. Toto je správná volba v případě, pokud chcete mít svého milovaného v blízkosti jiného příbuzného, ​​například jeho rodičů, či partnera. Můžete si nechat vyrobit náhrobní kámen k označení, kde je popel pohřben.

  Je v pořádku popel rozdělit?

  Po kremaci může být obtížné rozhodnout, kdo si popel ponechá. To je běžné, když osoba, která zemřela, má dvě nebo více dětí.

  Kremace obvykle vytvoří 1 – 3 kg popela, což je dost na zaplnění poměrně velké urny. Lze tedy popel rozdělit do menších uren pro různé členy rodiny a každý má poté možnost naložit s popelem dle vlastního uvážení.

  Potřebujete pomoci sjednat pohřeb po Praze?

  Jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého. Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i přírodní pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 13 900 Kč. Zjistit více

  Nezávisle poptat