Jsme k dispozici 24/7

Náš tým na pomocné lince vám se vším pomůže

Tým pohřební služby Goodbye.cz315 558 136

Co dělat při úmrtí miminka

Lucie Kohoutková23. 02. 2023

Smrt miminka ročně zažívá přes 600 rodin. Toto období provází, kromě silných emocí, také nedostatek informací, jak se s dítětem rozloučit, a na co mají rodiče právo. Proto jsme sepsali důležité informace kolem ztráty miminka a všeho, co se týká vyřízení pohřbu, komunikace úmrtí s okolím a truchlení.

Obsah

    Pokud si právě procházíte bolestnou ztrátou vašeho miminka, vyjadřujeme naši upřímnou soustrast a budeme se snažit vás tímto nelehkým obdobím provést z hlediska pohřební služby pro děti. Tento článek vám může být nápomocný při získávání informací ohledně forem posledního rozloučení s dítětem, komunikace této složité situace s okolím, či nadcházejícího období zpracovávání emocí a truchlení. Neváhejte se s dotazy obracet na naši telefonickou linku 315 558 136, kde jsou naši odborníci k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. V případě potřeby vás odkážeme na spolehlivé organizace pečující o rodiny, které si touto ztrátou procházejí.

    Ztráta dítěte

    Smrt dítěte je obvykle označována jako to nejtěžší, s čím se mohou rodiče setkat. Přestože bolestivé pocity nejdou zmírnit, můžeme vám pomoci uspořádat důstojné rozloučení s vaším miminkem a propojit vás s odborníky, kteří vás ztrátou odborně a s citem provedou.

    Postup při úmrtí dítěte se mírně liší také podle stáří. U miminka je třeba počítat s nařízením anatomické pitvy, kterou provede soudní lékař. Tyto informace je důležité si hlídat, aby rodiče věděli, od kterého dne se počítá 96 hodinová lhůta. V této lhůtě se mohou rodiče rozhodnout, zda dítě pojmenují a sami vypraví pohřeb. Pokud této možnosti nevyužijí, proběhne pohřeb sociální s následným uložením ostatků do společného hrobu. Ve takovém případě již nejsou rodiče o termínu pohřbu ani místě společného uložení ostatků informováni.

    Prenatální období a potrat

    Podle nejnovější novely zákona z roku 2022 mají rodiče právo pojmenovat a pohřbít dítě také po umělém ukončení těhotenství. Důvody mohou být různé, ale jedná se o období, kdy má plod méně než 500 gramů.

    Do pohřební služby je třeba doložit lékařskou zprávu matky či doklad o potratu z nemocnice. Děti nad 500 gramů jsou již vnímány jako mrtvě narozená miminka. U obou případů platí 96 hodinová lhůta na výběr jména a rozhodnutí o pohřbu.

    U drobných miminek, které nelze do rakvičky obléknout, se mohou využít speciální háčkované košíčky, do kterých se tělíčko vloží.

    Pohřební služba pro děti - Goodbye

    Postaráme se o důstojné rozloučení s vaším miminkem tak, jak si budete přát. Společně naplánujeme nejen pohřeb, ale pomůžeme vám také najít nejlepší cestu, jak si na vaše dítě uchovat památku.

    Získejte nezávaznou nabídku

    Perinatální ztráta dítěte

    Jako perinátální období se považuje 28. týden těhotenství - 7. den od narození. Obvykle se jedná o nepříznivou diagnózu již z druhého trimestru těhotenství, kdy jsou rodiče srozuměni s tím, že miminko zemře již před porodem, nebo bude jeho život velice krátký. V některých případech se zjistí až v posledním trimestru, že děťátku přestalo bít srdíčko a těhotenství je předčasně ukončeno či se miminko narodí mrtvé nebo při porodu zemře.

    Dobré porodnice jsou připraveny rodině poskytnout oporu, zajistit památkové předměty a provést je těžkou ztrátou. Měli by také poskytnout možnost se se zesnulým miminkem rozloučit a obléci jej. Pokud se na to rodina necítí, je možné požádat o popis miminka či vytvoření jeho fotografie, kterou si prohlédnou později.

    Syndrom náhlého úmrtí kojence

    Syndrom náhlého úmrtí novorozence je způsoben tím, že miminko přestane ve spánku dýchat. Nejčastěji se objevuje u chlapečků ve 2.- 4. měsíci věku. Dnes je riziko nižší než dříve, přesto k němu ale může dojít.

    Důležité je, aby rodiče znali první pomoc pro miminko, a co nejrychleji přivolali záchrannou službu. Mezi hlavní rizikové faktory je považován spánek miminka na břiše či nevhodné chování během těhotenství.

    Památka na miminko po porodu

    Vzpomínkové balíčky na miminko se tvoří těsně po porodu. Mnozí rodiče se domnívají, že cesta, jak se se ztrátou miminka vypořádat, je o situaci nemluvit a snažit se zapomenout. Reakce na možnost vytvoření vzpomínek a důstojného rozloučení bývají odmítavé. S odstupem času se však může dostavit lítost tohoto nevratného kroku. Vzpomínkové balíčky nabízejí přímo v nemocnici, případně si je můžete předem vybrat sami ve spolupráci s neziskovými organizacemi doprovázející rodiny, které přijdou o miminko. Při tvorbě vzpomínkového balíčku můžete využít vlastní kreativity uložení do ozdobné krabičky či kufříku. Vybrat si můžete věci, které jsou nabízeny či jen ty, které vás osloví. Vzpomínkové balíčky obvykle obsahují:

    • fotografii miminka

    • otisk nožiček a ručiček

    • ustřižený pramínek vlásků

    • identifikační náramek z nemocnice

    • obrázky z ultrazvuku

    • těhotenskou průkazku

    • záznam tlukotu srdíčka miminka

    • pupečníkovou svorku

    • hračku

    • obleček

    • přikrývku

    • zápisník pro psaní vzkazů zesnulému dítěti

    • vzpomínkový list

    S kompletací balíčku, vytvořením otisků končetin či odstřižení vlásků vám může pomoci zkušený personál porodnice. Nemusíte u toho tedy být přítomni a vzpomínkový balíček si projít až v okamžiku, kdy se na to budete cítit.

    Skvělým projektem organizace Dítě v srdci je tvorba memoryboxů. Jedná se o specifické vzpomínkové krabičky, které tvoří stovky dobrovolníků a zdarma je dopravují do mnoha porodnic po České republice. Balíčky jsou tvořeny podle velikosti miminka. Obsahují obleček a deku pro miminko, sadu na otisk končetin, pohádkovou knížku, svíčku, vonný olejíček a dva totožné plyšáčky. Jednoho pro miminko do rakvičky, druhého na památku pro rodiče.

    Profesionální fotografie z období před porodem, během porodu i po narození miminka mohou zajistit speciální tzv. andělští fotografové, kteří citlivým způsobem zdokumentují příchod a rozloučení s miminkem.

    Proč je pitva miminka důležitá

    Přestože se myšlenka na pitvu miminka pozůstalým rodičům nemusí zamlouvat, důvody pro ni jsou velice důležité. Zjištění příčiny úmrtí miminka může upozornit na problém, který by se mohl vyskytovat v dalších těhotenství jak konkrétní matky, tak i u ostatních rodiček. Předejít se tak může dalším úmrtím. Pokud rodiče mrtvé dítě nachystají a dají mu například hračku, personál zajistí, aby tyto věci mělo u sebe i po pitvě.

    Zdravotníci by měli rodině odpovědět na všechny otázky, které je tíží. Kde a kdy k pitvě dojde, jak probíhá a co bude s tělíčkem poté. Důležitá je také informace, kdy může rodina očekávat výsledky pitvy. Samotná pitva zabere obvykle do dvou hodin, na laboratorní výsledky se ale někdy čeká i měsíce. Na ty však rodina pro vypravení pohřbu čekat nemusí.

    Rodiče mají právo sepsat oficiální nesouhlas s provedením pitvy. Toto velké rozhodnutí je však vhodné probrat se zdravotníky.

    Vypravení pohřbu dítěti

    Pokud se rozhodnete vašemu dítěti vypravit pohřeb, prvním krokem je výběr pohřební služby. Doporučujeme zeptat se blízkých či známých, s jakou konkrétní službou mají dobrou zkušenost. Další cestou je vyhledat místní pohřební službu na internetu. Zde vám jako orientační body mohou posloužit recenze zákazníků, přehlednost stránek a transparentnost cen.

    Neváhejte služby telefonicky kontaktovat a nezávazně se doptat na to, co vás zajímá. Také se předem rozmyslete, jakou máte představu o ceně. Zda zvolíte jako formu pohřbu kremaci či uložení rakvičky do země. Zda si u pohřební služby budete přát zařídit kremaci bez obřadu, vypravit klasický obřad v obřadní síni či kostele, nebo využijete poradenství ohledně alternativních pohřbů a rituálů například v přírodě. Pohřební služba by vám měla sdělit cenová rozmezí těchto variant a případně vás odkázat na odborníky, kteří se vámi vybranou formou pohřbu zabývají.

    Kontaktování vybrané pohřební služby

    Po vybrání pohřební služby a ideálně předchozí telefonické domluvě můžete buď přijít na klasickou kamennou pobočku, či využít moderních služeb, které nabízejí vyřízení pohřbu přes internet z pohodlí domova. Například pohřební služba Goodbye.cz je schopna pohřeb sjednat na základě vyplnění formuláře v intuitivní aplikaci, komunikace následně probíhá telefonicky a e-mailem. Služba nabízí také vyřízení úmrtního listu, vyzvednutí věcí do rakve pro miminko a následné doručení parte i urničky až domů pozůstalým.

    Ať si vyberete jakoukoliv variantu, bude potřeba předem nachystat následující:

    • doklad totožnosti rodičů dítěte (ve většině případů stačí doklad matky)

    • doklad totožnosti vypravitele pohřbu

    • rodný list dítěte (pokud je k dispozici)

    • list o prohlídce zemřelého dítěte (pokud je k dispozici)

    • informaci, kde miminko zemřelo

    • informaci, zda a kde byla nařízena pitva

    Pokud se chcete podílet na ustrojení vašeho miminka do rakve, obvykle se tato možnost dá za asistence profesionálů z pohřební služby domluvit. Neváhejte všechna vaše přání v pohřební službě otevřeně komunikovat.

    Také můžete nachystat například hračku pro miminko, kterou vy nebo zaměstnanci pohřební služby vloží dítěti do rakvičky.

    Pohřebné

    Pokud se rozhodnete dítěti vypravit pohřeb, máte nárok na dávku zvanou pohřebné, ve výši 5 000 Kč. O tu můžete zažádat až rok od úmrtí dítěte jménem člověka, který pohřeb u pohřební služby vypravil a zaplatil. O pohřebné zažádáte formou vyplnění formuláře na úřadě práce, pod který spadá místo úmrtí dítěte. Budete potřebovat:

    • osobní doklad totožnosti

    • uhrazenou fakturu z pohřební služby

    • doklad o zpopelnění nebo uložení dítěte do hrobu, který obdržíte po pohřbu

    Alternativní rozloučení s miminkem

    Poslední rozloučení s miminkem je pro rodiče velice bolestné, avšak pro proces truchlení velmi důležité. V případech, kdy se rodina rozhodne s miminkem nerozloučit, se po delší době objevuje lítost vůči tomuto nezvratnému rozhodnutí. Poté je důležité udělat alespoň symbolický obřad.

    Pokud se rozhodnete pro rozloučení s urničkou miminka, možnosti jsou prakticky neomezené. Kromě klasických pohřebišť lze v České republice popel uložit prakticky všude, se souhlasem majitele pozemku. Alternativní obřady mohou doprovázet osobité smuteční projevy a hudba, vypouštění balónků, posílání papírových lodiček po řece, psaní vzkazů na rakvičku či urničku,...

    Alternativní rozloučení si můžete naplánovat sami, nebo požádat o radu či pomoc s vedením rituálů a zařízením předmětů vybranou pohřební službu. Organizačně náročnější události vám pomůžeme v pohřební službě Goodbye naplánovat a průběh netradičního obřadu naplánovat přímo na míru.

    Jak vybrat urničku pro dítě

    Po kremaci miminka je popela méně, proto je vhodné vybrat si z velkého množství materiálů a vzorů uren, které jsou určeny právě pro děti.

    Jako první je důležité si rozmyslet, kam chcete urničku umístit. Pro pohřby v přírodě, například pod kořeny stromů, jsou vhodné ekologické urničky, které se samy rozloží. Některé dokonce obsahují sazenici vybraného stromu či keře s návodem o péči k tomuto symbolickému rituálu zrodu smutečního stromu.

    Jiné materiály se hodí do hrobu, jiné do kolumbária či ponechání v interiéru. Před zakoupením urničky tento faktor vždy konzultujte s pracovníky pohřební služby nebo přímo s distributory vámi vybrané urny.

    Památeční předměty a šperky

    Podobně jako urničku vám mohou v pohřební službě pomoci vybrat vhodné památeční předměty. Pokud jste se rozhodli pro kremaci, obvykle se jedná o zapracovaní špetky popela do šperku, jako je přívěšek na krk či korálek na náramek. Podobným způsobem se tvoří také umělecké skleněné předměty ve stylu sošek, těžítek či olejových lampiček. Lze do nich zapracovat také fotografii či nápisy. Tyto předměty působí velice decentně a vzpomínka na miminko může zůstat stále v blízkosti rodiny, přestože urnička s popelem je uložena daleko od domova.

    Pracovní neschopnost

    Obvodní lékař, ošetřující gynekolog či psychiatr matky může v návaznosti na zdravotní a psychický stav ženy, která přišla o dítě, navrhnout dočasnou pracovní neschopnost. Na tu navazují dávky nemocenské, které mohou trvat až 380 dní. O délce rozhoduje lékař. Prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti pobírá žena náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne pak dávky nemocenské.

    Dědické řízení

    Při smrti novorozenců mnoho rodičů překvapí, když jsou předvolání k dědickému řízení. Pokud se dítě narodí živé a některý člen rodiny mu předem něco odkázal, je tato pozůstalost předmětem dědictví. Může se stát, že dítě tímto stylem zdědilo ve výjimečném případě po některém z předků také dluhy.

    Řízení o pozůstalosti se koná v případě, že není vyloučeno, že dítě před smrtí nějaký majetek nabylo. Samotné řízení zahajuje soud. Pokud však dítě nepochybně žádnou pozůstalost nezanechalo, šetření se neprovádí, aby rodinu zbytečně nezatěžovalo.

    Smrt miminka a truchlení

    Ztráta miminka je událost, na kterou se nelze připravit. Rodinu čeká škála silných emocí, které s vypravením pohřbu nekončí. Truchlení a smíření se se smrtí je úděl na celý život. První rok bývá obvykle zamlžen. Poté se rodina snaží navracet k fungování, ale těžké pocity a zármutek se mohou stále vracet. Není vhodné pocity zapírat. Naopak může pomoci mluvit o nich na vhodné terapii či na svépomocné skupině rodičů, kteří si podobnou ztrátou prošli. Někomu pomáhá zapojit se časem jako dobrovolník a pomáhat dalším rodičům, kteří si ztrátou procházejí. Vhodné je si v rodině nastavit pravidelné vzpomínkové rituály. Například výlet do přírody v den narození miminka a symbolické vypuštění balónku či lodičky po vodě. V kreativitě rituálů se meze nekladou a měly by být nastaveny na míru truchlící rodině.

    Jak o smrti miminka mluvit s okolím

    Prvním těžkým krokem je informování rodiny o úmrtí miminka. O to se obvykle stará přítomný otec či můžete poprosit někoho známého. Rodina je obvykle nadšená a je důležité začít hovořit dříve, než spustí veselé otázky o miminku. Hovor tedy můžete přímo začít větou “ Mám pro vás špatnou zprávu...”.

    Můžete být struční, můžete nejbližší požádat, aby zprávu předala ostatním příbuzným. Nenuťte se do dlouhých vyčerpávajících rozhovorů a odpovědí na otázky.

    Později se snažte rodině jasně vyjadřovat vaše potřeby. Zda chcete o děťátku mluvit nebo ne, zda potřebujete pomoci něco zařídit či přinést. Není dobré se od ostatních zcela izolovat, ale pokud cítíte, že potřebujete čas pro sebe, vyjádřete i tuto potřebu.

    Jak podpořit rodiče, kterým zemřelo dítě

    Rodiče, kteří přišli o miminko, se mohou cítit izolovaní. Pokud projeví zájem se setkat, vyjděte jim vstříc. Pokud budou chtít mluvit o zesnulém miminku, naslouchejte. Vyjádřit soucit můžete jednoduchou větou jako: “Je mi to líto.” “Mrzí mě to.”

    Místo nevyžádaných rad nabídněte rodině konkrétní praktickou pomoc, o kterou by si sami neřekli. Například s hlídáním starších dětí, nákupem, vařením, doprovodem na úřad a podobně.

    Naopak naprosto nevhodné jsou důrazná a necitlivá hodnotící stanoviska jako:

    • Zvládli to i jiní...

    • Nebreč...

    • Život jde dál...

    • Pořídíte si další dítě...

    • Musíš se vzchopit...

    Kam se obrátit pro odbornou pomoc

    Ať se zdá situace jakkoliv tíživá a bezvýchodná, nebojte se říct si o pomoc. Kromě zkušeného personálu lékařů vám může těsně po úmrtí miminka pomoci sociální pracovnice dané nemocnice, která vám všechny informace srozumitelně podá, vysvětlí důležité administrativní kroky a dokáže předat kontakty na poradny či neziskové organizace pro rodiče, které ztrátu dítěte prožívají. Některé z těchto organizací mají na webových stránkách uvedené kontakty na krizové linky, kde můžete situaci v určitých časech zdarma konzultovat. Pokud se cítíte fyzicky špatně, navštivte obvodního lékaře či vašeho gynekologa, který prověří váš stav a může vás odkázat na kvalitní psychologickou a psychiatrickou pomoc, která může být v některých případech v prvotní fázi truchlení nezbytná.

    Koho kontaktovat?

    Organizace Dítě v srdci nabízí sociální a krizové poradenství pro rodiny, které přišly o miminko v perinatální fázi těhotenství. Nabízejí jak akutní pomoc, tak dlouhodobou podporu. Zavolat můžete na jejich krizovou linku: 731 031 064 každý den od 8- 16 hodin.

    Organizace Dlouhá cesta je tu pro rodiče, kteří přežili vlastní děti. Jejich projekt Prázdná kolébka se specializuje na miminka zemřelá do jednoho roku života. Tyto webové stránky jsou plné užitečných informací pro rodiče v této situaci. V nabídce je mnoho projektů a skupin, kam se mohou rodiny zapojit. Také si zde můžete stáhnout užitečné naučné materiály.

    Iniciativa Perinatální ztráta je určena především pro zdravotníky a odborné profese. Na jejich webu však najdete také sekci přehledných informací přímo pro rodiče. V určité dny můžete využít telefonické linky.

    Projekt Perinatální hospic se snaží poskytovat kvalitní péči a poradenství matkám, jejichž miminku byla diagnostikována nemoc, která se neslučuje se životem po narození. Na blogu můžete najít podpůrné příběhy, přínosné kontakty a spolupracující organizace, tipy na vzpomínkové předměty či služby andělských fotografů, kteří zdarma zdokumentuji intimní okamžiky zrodu a rozloučení s miminkem.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého. Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

    Začít