Jak zvolit vhodné oblečení na pohřeb

Anna Janoštíková18. 02. 2021

Dřív nebo později se v životě každý dostaneme do situace, kdy se budeme oblékat na pohřeb někoho blízkého. Poslední rozloučení je vážná a velice důležitá událost, neměli bychom tedy přípravu podcenit. Tím, jak budeme upravení a oblečení, vyjadřujeme úctu jak zesnulému, tak nejbližším pozůstalým. Nevhodné oblečení by mohlo působit neuctivě, až úrážlivě. V našem článku najdete rady a tipy, jak obléci nejen sebe, ale jak pomoci svému partnerovi/partnerce i dětem.

Obsah

  Čemu se určitě vyhnout

  Nikoho z nás by nejspíš nenapadlo jít na pohřeb v jasně barevných šatech nebo červeném tričku s nápisem. Je ale několik věcí, které pro někoho nemusí být úplně zřejmé, přesto se řadí do kategorie nevhodných svršků na poslední rozloučení. Nikdy bychom neměli na pohřeb přijít v modrých obnošených džínách. Nevhodné jsou i sportovní tenisky, i kdyby byly černé barvy. Jakékoli křiklavé a světlé barvy nejsou na místě nejen u hlavních částí oděvu, ale i u doplňků. Poslední položkou, která často mate svým názvem, je sportovní sako. Ani to na pohřeb není vhodné.

  Vhodné oblečení pro ženy

  U žen platí dvě důležitá pravidla. Oblečení by mělo být decentní a mělo by zakrývat ramena a kolena - nemělo by být vyzývavé. Je tedy dobré se vyhnout větším výstřihům a kratším sukním či šatům. Tmavé barvy jsou samozřejmostí, ideální je černá, je ale možné zvolit i tmavě hnědou. Doplňky mohou být například béžové. Nejlepší volbou jsou černé šaty nebo dlouhá černá sukně se sakem. V takovém případě je možné pod sako obléci béžovou, bílou nebo tmavě modrou halenku. Kalhotový kostýmek je také v pořádku. Pokud se obřad koná v zimě, elegantní seriózní vzhled krásně doplní černý kabát a černé kožené rukavice.

  Doplňky

  Pokud jdete v šatech nebo sukni, je nutností mít silonky. Boty jsou vhodné černé, společenské, se středním nebo žádným podpatkem. Takové požadavky splňují například baleríny, nízké lodičky, v zimě kozačky. Co se týče dalších doplňků, je jistější být konzervativní. Záleží na typu pohřbu a na zbytku účastníků, ale obecně doporučujeme volit menší, jemné nebo žádné šperky. V některých případech můžete oblečení doplnit o klobouk nebo tmavé brýle, není to však nutné.

  Vhodné oblečení pro muže

  Muži mají daleko méně možností než ženy. Měli by volit černý komplet, který tvoří sako, společenské kalhoty a černá kravata. Jedinou výjimkou je bílá košile. Sako by nemělo obsahovat žádné výrazné vzory. Stejně tak kravata by měla být čistě černá, ve výjimečných případech tmavě modrá. Ponožky jsou neméně důležitým prvkem. I ty mají mít černou barvu. Jakékoli další doplňky, jako je například kapesník v klopě saka, nejsou nutné, ale zrovna kapesník je prvkem, který je vhodné u sebe na pohřbu mít. Pro hodinky platí stejná pravidla jako pro doplňky u žen. Zvolte spíše konzervativní, nevýrazný model.

  Při chystání na obřad vám určitě pomůže následující video.

  Vhodné oblečení pro děti

  Pokud se vaše děti zúčastní smutečního obřadu s vámi, hledáte možná rady, jaké oblečení a jaká pravidla platí pro ně. Obecně doporučujeme, aby se děti řídily vzorem svých rodičů. Je ale potřeba vzít v potaz jejich věk. Pravidla pro ně nejsou tak striktní, jako u dospělých. Je důležité nevybrat křiklavé nebo světlé barvy, ale jinak jsou možnosti o něco širší. Tmavě modrá, šedá nebo například tmavě fialová jsou přijatelné odstíny. Obuv se snažte volit tmavší, ale může být i sportovnější. Nenápadné tmavé tenisky jsou v pořádku.

  Chápeme, že ztráta blízkého je náročné období. V Goodbye vám rádi pomůžeme vše zvládnout o trochu lépe:

  • Provedeme vás vším důležitým
  • Vyřešíme za vás převoz vašeho blízkého a veškeré poplatky
  • Postaráme se o organizaci pohřbu
  • Zajistíme veškerou dokumentaci na matrice
  • Převedeme digitální účty, pomůžeme s prodejem nemovitosti a mnoho dalšího
  Nezávazně poptat

  Pohřební služba Praha - Nejlépe hodnocená (2024)

  315 558 136
  Jsme k dispozici 24/7

  Pár tipů na závěr

  Ať zvolíte jakékoliv oblečení, musí být čisté a vyžehlené. Pokud si nejste jisti, jak se obléct, zeptejte se toho, kdo pohřeb organizuje nebo nejbližších zesnulého. Také platí, že čím bližší vztah jste se zesnulým měli, tím důstojněji musíte být oblečeni. Pokud to byl váš přímý příbuzný, budete při obřadu sedět v první řadě a je nutné, aby váš oděv byl perfektní. To samé platí, pokud jste byli vybráni, abyste pronesli smuteční řeč. Pokud jste si ale se zesnulým nebyli tak blízko, byli jste například kolegové nebo známí, budete v obřadní síni stát spíše vzadu a není tedy nutné strávit nad výběrem oblečení takovou dobu. Přesto je třeba se obléct uctivě a slušně podle výše popsaných pravidel. Pokud se chcete poradit o specifických šatech nebo doplňcích, neváhejte kontaktovat Pohřební službu Praha, která vám poradí, ať se účastníte pohřbu kdekoli v ČR.

  Příklad nevhodného oblečení

  Příklad vhodného oblečení

  Věříme, že vám tento článek pomohl připravit se na účast na posledním rozloučení s vaším zesnulým. V případě jakýchkoliv otázek prosím neváhejte kontaktovat naší pohřební službu v Českých Budějovicích.

  Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

  Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého (Praha, Brno a další). Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

  Začít