Poradna > Úmrtí a pohřeb

Jak vybrat květiny nebo věnec na pohřeb?

Anna Janoštíková20. 02. 2021

Smuteční kytice nebo věnce jsou automatickou součástí každého posledního rozloučení. Přinesením kytice vyjadřujeme úctu zesnulému a při jejím položení na rakev či určené místo se symbolicky loučíme. Barva květin může také odrážet povahu nebo osobnost našeho zesnulého. Jak ale vybrat tu správnou kytici, kolik květin v ní má být, jak zvolit barvu a stuhu? Poradíme vám, jak se zorientovat ve velkém množství možností, které dnešní květinářství nabízejí.

Obsah

  Druhy smutečních květin

  Druhů květin, které můžete na pohřeb přinést, je několik. Záleží na typu pohřbu a na tom, jak jste si byli se zesnulým blízcí. Vždy ale platí, že je vhodnější zvolit živé květiny. Mezi nejčastější druhy patří například růže, lilie, gerbery, karafiáty a chryzantémy. Tyto květiny je pak možné nechat uvázat do několika typů vazeb.

  Počet květin

  U vázaných květin pro smuteční obřad platí obecné pravidlo - kytice by vždy měla obsahovat sudý počet květin. Jedinou výjimkou je pohřeb mladého člověka. Na takový obřad můžete přinést jednu bílou růži, která symbolizuje nevinnost, čistotu a předčasně ukončený život.

  Význam jednotlivých barev

  Určitými barvami můžete charakterizovat váš vztah se zesnulým nebo jeho osobnost.

  • Fialová - obdiv, důstojnost

  • Modrá - klid, mír

  • Zelená -  vděčnost, nový začátek

  • Oranžová - přátelství, spokojenost, elán

  • Žlutá - štěstí, přátelství

  • Červená - láska, energie, podpora

  • Růžová - radost, nevinnost, jemnost

  • Bílá - nevinnost, úcta, pokora

  Typy smutečních vazeb

  Důležité jsou nejenom květiny, ale také jaký typ smuteční vazby zvolit. Nejčastěji používanými vazbami pro poslední rozloučení jsou:

  • volně vázané kytice

  • pohřební věnce

  • květinové aranžmá na rakev

  • květinové aranžmá na položení

  • květinové aranžmá do stojanů

  Typ vazby určuje následné umístění nebo položení kytice. Květiny ve stojanech, které zdobí smuteční síň, si většinou objednává vypravitel pohřbu předem u pohřební služby. Pamatujte, že nachystání květin v síni chvíli trvá. Pokud si tedy objednáváte květinovou výzdobu od vlastního dodavatele nezávisle na pohřební službě, je třeba dát květináři dostatečný čas pro aranžování, ať je vše nachystáno ve chvíli, kdy začnou přicházet hosté.

  Nejbližší příbuzní nosívají smuteční věnce, symbolizující nekonečnost a koloběh života. Jejich prostý kulatý tvar tradičně zdobí růže, zeleň nebo kombinace chryzantém a gerber. Někdy je možné setkat se i s tím, že je zesnulému věnují firmy či významné osobnosti.

  Smuteční vypichované kytice naopak může přinést zesnulému kdokoli. Nejedná se o kytici jako takovou, ale o čerstvé vypichované květiny ve tvaru trojúhelníku. Říká se jim také květiny na položení a bývají cenově dostupnější než věnec. Barvy a druhy květin opět volíme podle věku zesnulého a vztahu, jaký jsme s ním měli.

  Jak vybrat stuhu a co na ni napsat

  Barvu smuteční stuhy vybíráme většinou podle věku či pohlaví. Pro starší osoby je to černá a hnědá, pro muže středního věku šedá nebo tmavě zelená, pro ženy středního věku fialová, vínová nebo šedá a pro mladší osoby bílá, světle žlutá a šedá.

  A co na smuteční stuhu napsat? Smuteční stuha se dělí na pravý a levý cíp. Vzkazy na oba cípy jsou plně ve vaší režii. Na levý cíp smuteční stuhy patří obecný vzkaz zemřelému. Není ostuda ani urážka držet se tradičních vzkazů jako "s láskou vzpomínáme" nebo "poslední sbohem". Na pravý cíp smuteční stuhy patří jméno dárce, například "rodina Novákova" nebo "syn Jan s rodinou".

  Ceny smutečních květin

  Záleží na vztahu k zesnulému i jeho rodině. Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední rozloučení s člověkem, ke kterému jste měli blízko, cena květin by měla být v tomto případě až druhořadá. Vázané kytice se cenově pohybují od 800 do 2 000 korun. Smuteční věnce jsou dražší záležitostí. Jejich cena začíná na zhruba 3 000 korun a může se dostat až k 8 000 korun.

  Jaké květiny nenosit

  Z hlediska smuteční etikety jsou zcela nevhodné duhové růže a také sušené květiny. Poslední rozloučení má být projevením úcty zesnulému a současně vyjádřením soustrasti a podpory pozůstalým. Přinesením duhové růže můžete vzbudit dojem snahy zesměšnit pohřební obřad. Sušené květiny oproti tomu nepůsobí ani trochu svátečně nebo vznešeně.

  Potřebujete pomoci sjednat pohřeb po Praze?

  Jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého. Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i přírodní pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 13 900 Kč. Zjistit více

  Nezávisle poptat