Váš vztah s jednotlivými rodinnými příslušníky může být velmi blízký nebo naopak vzdálený. Pokud tyto rozdíly ve vztazích vyústí v nespravedlivé dědictví, mohou být city vaše nebo některých členů rodiny často hluboce zraněny.
Když jsou děti nebo sourozenci vynecháni
Pokud se ocitnete v rozporu s příbuzným, s nímž si nejste tak blízcí, a dědictví po vašem blízkém je jasné a právně vypsané, je to případ, kdy můžete od konfliktu ustoupit.
Bez ohledu na to, jak dobré máte úmysly nebo jak citlivý je váš přístup, mohou spory v některých případech skončit u soudu a vy byste na tuto možnost měli být připraveni, a to jak logisticky, tak emocionálně.
Otázky týkající se prarodičů a dědictví
Velmi malá vnoučata nemusí být schopna legálně získat majetek, takže jejich případné dědictví připadne rodiči. To může vést k tomu, že ostatní sourozenci rodiče mají pocit, že ti s malými dětmi "dostali víc".
Dospělá vnoučata se mohou cítit odstrčená, pokud jejich prarodič zamýšlel, že jejich dědictví bude vázáno na podíl rodiče.
Z právního hlediska nelze pro řešení nároku vnoučat mnoho udělat, ale mediátor vám může pomoci se v těchto náročných rozhovorech orientovat.
Co když váš blízký nezanechal závěť?
Různé komplikace mohou nastat, pokud váš blízký nesepsal závěť a zákon o dědictví rozhoduje o tom, kdo co dostane.
Odcizený manžel nebo dítě může nakonec získat větší podíl na pozůstalosti. Nevlastní děti mohou být naopak zcela vynechány. Poraďte se s právníkem a proberte možnosti v těchto případech.
Snažte se ke všem zúčastněným přistupovat se soucitem a otevřeností a kdykoli je to možné, připomeňte jim, že nejdůležitější jsou vaše vztahy a vzpomínka na vašeho blízkého.
Co když v závěti něco chybí?
Někdy existují památky, upomínkové předměty a další drobné památky v domácnosti, které nejsou uvedeny v závěti. Tyto předměty jsou stále součástí pozůstalosti, ale mnoho rodin se rozhodne místo prodeje vzájemně dohodnout na spravedlivém způsobu jejich rozdělení. Soudní komisař by měl dbát na to, aby každý dědic souhlasil s tím, že se bude těmito rozhodnutími řídit.
Pokud je obtížné dospět k řešení, mějte na paměti, že nakonec jsou všechny věci jen věci.
Nebojte se vyhledat nestranného prostředníka, který vám pomůže najít řešení. Tyto neshody mohou skončit u soudu, proto se vyplatí pracovat na překonání konfliktů v oblasti dědictví společně.
Rozdělení osobních věcí v případě konfliktu
Drobnosti, upomínkové předměty a různé památky se často nepovažují za cenné z peněžního hlediska, a proto nemusí být v závěti nebo jiných dokumentech výslovně uvedeny. To může komplikovat situaci, když začnete řešit, jak s těmito věcmi naložit.
Než začnete
Pokud existuje závěť, obvykle jsou v ní jmenovány osoby, které mají obdržet jednotlivé věci a zbytek je rozdělen podle procentuálního podílu, který náleží jednotlivým dědicům.
U památek, jejichž sentimentální hodnota obvykle převyšuje jejich peněžní hodnotu ale může být těžké rozhodnout o tom, komu by měly připadnout. V praxi to tedy často končí tak, že se dědicové pozůstalosti musí mezi sebou před soudem dohodnout, jak se všemi památkami naloží.
Je však důležité se ujistit, že každý dědic souhlasí s jakýmkoli rozhodnutím, protože jakákoli odchylka od pokynů v závěti by vám mohla potenciálně otevřít cestu k právním námitkám.
Jak rozdělit památeční předměty
Ať už se jedná o drobný předmět, jako je fotografie, nebo o památku, která uchovává celou rodinnou historii, není vždy snadné určit, komu co připadne. Existuje však několik různých způsobů, jak najít řešení, které všichni obdarovaní považují za spravedlivé.
Postupné střídání
Jeden z jednoduchých scénářů, který mnoho rodin používá, je střídání se v nároku na předměty.
Například pokud měl váš blízký tři děti a dvě vnoučata, můžete se rozhodnout, že nejprve půjde nejstarší dítě, pak prostřední atd. až po mladší vnouče - každé si vybere jednu památku, kterou si ponechá jako svou vlastní. Aby nejmladší členové rodiny nebyli v nevýhodě, zvažte použití "hadího" vzoru, kdy poslední osoba v prvním kole jde jako první do druhého kola, po ní následuje předposlední osoba atd.
Pokud se s členy rodiny nemůžete dohodnout na pořadí, je spravedlivým přístupem také náhodné losování.
Seřaďte své možnosti
Řešení, která mnozí považují za nejspravedlivější, jsou zároveň nejsložitější, protože zohledňují, jakou hodnotu mají jednotlivé položky pro každého člena rodiny.
Můžete například vytvořit seznam všech položek a pak nechat každého seřadit položky od té, která pro něj znamená nejvíce, až po tu, kterou si přeje nejméně. Pomocí žebříčků pak můžete určit, co je spravedlivé - i když se to stává obtížným, když více lidí hodnotí stejnou položku jako první.
Případně zvažte, zda každému nedáte určitý počet bodů, které si může rozdělit, jak chce, podle toho, které položky jsou pro něj nejdůležitější.