Když se řekne závěť, většina lidí si představí oficiální notářsky ověřený dokument sepsaný s právníkem či advokátem. Často se však stává, že závěť je napsána ručně zcela bez pomoci právníka a není úředně ověřena. Taková poslední vůle je také známá označována holografická závěť.
Je holografická závěť platnou závětí?
Holografická závěť je platným právním dokumentem, pokud se řídí aktuálními českými zákony a splňuje několik podmínek. Musí být napsaná a podepsaná vlastní rukou zůstavitele a v žádném jiném případě tomu nemůže být jinak. Musí být splněny obě tyto podmínky, jinak bude závěť prohlášena za neplatnou. Pokud je na první pohled zřejmé, že písmo textu závěti a podpisu se liší v základních atributech, je notář povinen takovou poslední vůli prohlásit za neplatnou.
Pokud je závěť napadena
Problémy a komplikace s holografickými závětmi jsou běžné. Často neodpovídají zákonům a může být obtížné prokázat jejich platnost, protože neexistují svědci.
Ve většině případů zpochybnění závěti musí existovat důkaz, že rukopis patří autorovi závěti. Kromě toho je třeba alespoň jeden svědek, který dosvědčí, že závěť byla nalezena mezi cennými dokumenty dané osoby, na jiném bezpečném místě nebo že závěť byla někomu zanechána do úschovy.
Co dělat, když najdete ručně psanou závěť?
Pokud při hledání dokumentů najdete i ručně psanou závěť, uschovejte ji do chvíle, než vás kontaktuje notář a domluví si s vámi první schůzku ohledně dědického řízení.
Co když je závětí více verzí?
Předchozí úpravy občanského zákoníku striktně vyžadovaly, aby v závěti byl uveden rok, měsíc a den, kdy byla poslední vůle podepsána. V současné době však zákon uvedení data nevyžaduje a závěť bez konkrétního časového údaje tak může být stále platná. Může tedy nastat situace, kdy najdete několik různých závětí bez data jejich sepsání. Jak se v takovém případě postupuje?
I pokud na závětích není uveden datum, je možné alespoň odhadnout, pokud ne přesněji určit, kdy byla která z nich napsána. Pokud například zesnulý nabyl novou nemovitost či jiný významný majetek, který v jedné závěti nezmiňuje a ve druhé už ano, lze předpokládat, že je novější ta, která hovoří o nově nabytém majetku.
Z toho tedy plyne, že i pokud najdete více sepsaných závětí vašeho blízkého, nemusí to nutně znamenat, že budou všechny prohlášeny za neplatné. Všechny dokumenty vezměte s sebou k notáři a ten už rozhodne, jestli některá z nich bude platná nebo jestli bude nutné postupovat podle zákonných dědických tříd.
Co dělat, pokud je k dispozici pouze neoficiální kopie závěti?
V případech, kdy je k dispozici pouze neoficiální kopie závěti, je taková závěť bohužel prohlášena za neplatnou a postupuje se podle zákonných dědických tříd, případně podle starší závěti, pokud zesnulý nějakou měl. Případů, kdy je závěť prohlášena za neplatnou, může být ale více.
Kdy je závěť neplatná
O neplatné závěti hovoříme v případě, že vedle sebe existuje více závětí sepsané stejnou osobou, které si vzájemně odporují, a není u nich možné přesně určit, jaká z nich byla pořízená dříve a jaká později. Pokud je však v některé ze závětí napsáno, že veškerá předchozí nebo příští pořízení pro případ smrti budou neplatná, nebo že nebudou platná veškerá pořízení nemající specifickou formu, nepřihlíží se k ostatním závětím a je platná pouze tato
Neoficiální kopie závěti je například taková závěť, která je sepsaná na počítači a chybí u ní podpisy zůstavitele či svědků. Může to být také závěť ručně psaná, ale bez podpisu nebo jakkoli jinak znehodnocená.
Závěť, ve které byly viditelně prováděné změny, jako například přepisování, škrtání nebo bělení textu. Ručně psaná závěť musí být vždy psaná trvalým způsobem (perem nebo propiskou, ne tužkou). Musí být prokazatelně psána stejnou osobou, tzn. že rukopis textu závěti a podpisu musí být stejný. Pokud by v něm byly patrné viditelné rozdíly, byla by závěť také prohlášena za neplatnou.
Pokud je závěť v rozporu se zákonem, nejčastěji v případech, kdy zůstavitel opomine nepominutelné dědice, může být prohlášena za relativně neplatnou. Toto je možné pouze v případech, kdy závěť někdo z potenciálních dědiců napadne. V takových případech se postupuje podle závěti v bodech, ve kterých je v pořádku a pouze tam, kde nesouhlasí se zněním zákona, se postupuje v nesouladu s vůli zůstavitele.
Jak se dělí majetek podle zákona?
Pokud někdo zemře bez závěti, jeho majetek se rozdělí podle Zákona o dědických třídách. Ty jsou následující:
1. dědická třída - Děti zůstavitele (nebo, pokud nedědí, tak jejich děti) a manžel/ka - každý rovným dílem.
2. dědická třída - Nastupuje v případě, že zůstavitel nemá děti: manžel/ka a rodiče a “osoba spolužijící” v jedné domácnosti se zůstavitelem alespoň 1 rok před jeho smrtí - každý rovný dílem, přičemž manžel/ka však minimálně ½ pozůstalosti.
3. dědická třída - V případě neexistence ani manžela/ky, ani rodičů zůstavitele, dědí sourozenci a “osoby spolužijící” - každý rovným dílem.
4. dědická třída - Pokud neexistuje nikdo ze 3. třídy, pak dědí prarodiče zůstavitele (babičky a dědečkové) rovným dílem.
5. dědická třída - Jestliže neexistuje nikdo ze 4. třídy, pak prarodiče rodičů zůstavitele (prababičky a pradědečkové) - rovným dílem linie od otce a linie od matky.
6. dědická třída - V případě, že neexistuje nikdo z 5. dědické třídy, pak dědí děti dětí sourozenců zůstavitele (potomci neteří a synovců) a děti prarodičů zůstavitele (tety a strýcové), případně jejich děti, pokud tito nedědí (tedy sestřenice a bratranci) - každý rovný dílem.
Dědění nehmotného majetku
Nehmotný majetek (nehmotné movité věci či jiné majetkové hodnoty, práva a povinnosti – např. pohledávky) jsou předmětem dědictví úplně stejně jako hmotné movité věci či nemovité věci a jsou zahrnuty do aktiv pozůstalosti. Dědí se tedy úplně stejně, jako vše ostatní. Pokud je zmiňuje závěť nebo je v závěti uvedeno procentuální rozdělení majetku, bude rozdělen podle požadavků v závěti. Pokud závěť neexistuje nebo daný majetek nezmiňuje, bude postupováno podle zákonných dědických tříd.