Jsme k dispozici 24/7

Náš tým na pomocné lince vám se vším pomůže

Tým pohřební služby Goodbye.cz315 558 136

Jak naložit s popelem po kremaci

Anna Janoštíková25. 02. 2021

Česko se dá považovat za kremační velmoc. Pro kremaci se rozhodne podle statistik až 97% lidí. Pokud jste se po úmrtí blízké osoby rozhodli pro kremaci i vy, možná vás zajímá, jak naložit s popelem poté, co vám ho pohřební služba předá. Možností je mnoho a v tomto článku vám několik z nich představíme.

Obsah

    Vystavení doma

    Při přímé kremaci neboli kremaci bez obřadu je popel vašeho blízkého obvykle doručen v jednoduché dočasné urně. Pokud tedy máte zájem vystavit popel doma, můžete si koupit ozdobný obal na urnu, který dokonale odpovídá stylu vašeho domu. Můžete si nechat vyrobit urnu s gravírováním či nápisem, designem a materiálem podle vašich přání. Možností je opravdu mnoho, pokusíme se vám proto několik z nich trochu více přiblížit.

    Základní urna

    Možností, co můžete udělat se základní, též zvanou dočasnou či úřední, zapečetěnou urnou z krematoria, je mnoho. Tyto urny jsou tvořeny z pevného plastu a označeny údaji o zesnulém. Lidé často volí vložení urny do jejich rodinného hrobu, hrobky, urnového hrobu či kolumbária. Hřbitovy nabízí též udržované travnaté plochy pro obřadní rozptyl na rozptylové loučce nebo vsypání popela do konkrétního místa na loučce vsypové. Některé pohřební služby dnes nabízí alternativní obřadní rozloučení s urnou, při kterých je popel rozptýlen například v přírodě nebo do řeky. Pokud si tento způsob pohřbu chce uspořádat rodina sama, je třeba mít souhlas majitele daného pozemku.

    Ozdobný obal na urnu a jak ho vybrat

    V dnešní době můžete vybírat z velkého množství ozdobných obalů, které nabízí pohřební ústavy nebo například specializované e-shopy jako www.weburny.cz . Tyto zdobené urny z nepřeberného množství vzorů a materiálů jsou dostatečně velké na to, aby se do nich základní urna pouze vložila. Není tedy nutné popel přesypávat. Tyto urny se opět dají umístit na hřbitově a některé obsahují i speciální provázky pro spuštění do hrobu.

    Pokud vybíráte ozdobnou urnu, je právě plánované umístění tím nejdůležitějším faktorem, jelikož je třeba podle toho zvolit vhodný materiál. S tím vám mohou pomoci poradci v pohřební službě či specializovaní prodejci uren. Dále je dobré myslet na to, co měl zesnulý rád a jakou památku na něj chcete vytvořit. Cena se obvykle pohybuje v rozmezí několika tisíc korun.

    Materiály ozdobných obalů na urny

    Klasické i designově netradiční urny se vyrábějí v mnoha barevných provedeních a z řady různých materiálů. Mezi nejžádanější patří urny kovové, díky své odolnosti i elegantnímu vzhledu. Setkáme se zde s materiály jako je ocel, zinek, měď, mosaz či bronz. Jsou vhodné pro vystavení i pro uložení do hrobu. Stejně tak jsou k uložení či vystavení vhodné některé dřevěné urny. Keramické urny jsou oproti tomu vhodné pouze do interiéru či kolumbária. Mají jemné motivy, hladký povrch a decentní barevnou glazuru. 

    Dražší a honosnější variantou jsou urny z přírodních kamenů, které sahají až ke starověkým kořenům. Typickým materiálem je mramor, alabastr nebo žula. U těchto uren se mohou ceny vyšplhat až ke dvaceti tisícům, za to jsou vhodné k vystavení i ve venkovních prostorách. 

    Skleněné a křišťálové urny odkazují na tradici českých sklářů, kterým se jako prvním povedlo vyrobit čirý broušený křišťál. Zajímavé designy, barvy či například možná průhlednost zaujmou především náročnější zákazníky, kteří se rozhodnou pro tato citlivá, avšak originální díla z tuzemských skláren.

    V dnešní době jsou moderní také extrémně odolné karbonové a epoxidové urny z uhlíkového vlákna, které jsou též ručně vyráběné.

    Pokud si i po přečtení našich tipů nejste volbou urny či materiálu jistí, můžete se ozvat například Pohřební službě Brno, kde vám s výběrem rádi pomůžou bez ohledu na to, kde v republice se nacházíte.

    Netradiční a alternativní urny

    Tvořit urny jako vzácná umělecká díla se rozhodl například sochař Martin Chmelař, který vytvořil kolekci netradičních urnových soch. Jeho unikátní tvorbu lze objednat přes jeho stránky www.martinchmelar.com či na e-shopu weburny.cz

    Trend ekologického pohřebnictví bezpochyby klepe na dveře i České republiky. Dokládá to například zvýšený zájem o urny ekologické, které se po čase samy rozloží v půdě, stanou se součástí přírody a nezatěžují tak životní prostředí. I tyto nádoby na ostatky jsou dostupné v důstojných motivech a zajímavých designech. Environmentální manufaktura Koloběh nabízí speciální proutěné urny či látkové uzlíky na uložení popela. U všech ekologických uren je vhodné popel přesypat ze základní umělohmotné urny, aby plnily svůj účel. Tento úkon může vykonat vybraná pohřební služba.

    Rozptýlení na oblíbeném místě

    Popel můžete rozptýlit na místě, které mělo pro vašeho milovaného speciální význam. Mezi nejoblíbenější místa pro rozptýlení popela patří venkovské parky a pohřebiště blízkých příbuzných. Uvědomte si však, že k rozptýlení popela na určitých místech budete potřebovat povolení.

    Kremační šperky

    Výše zmíněné urny nejsou jedinou možností, kam popel uložit. A jelikož v pohřebnických trendech se meze nekladou, lze si už i v Česku nechat vyrobit smuteční šperky či jiné památeční dekorace obsahující popel zesnulého. 

    Přestože myšlenka nošení šperku s popelem zesnulého může znít pro mnohé kontroverzně, jedná se obvykle o velice decentní přívěsky na řetízky či náramky, do kterých je zapečetěna malá část popela odsypaná v pohřebním ústavu. Jiní výrobci zase nabízejí zatavení popela přímo do skla. Tyto šperky mohou představovat velice intimní vzpomínku za vašeho blízkého. Obdobným způsobem fungují i jiné skleněné pamětní dekorace, například ve tvaru srdce.

    V případě úmrtí miminka je uchování památky tímto způsobem jednou z mnoha cest, jak mít památku na ztracené dítě stále u sebe. O dalších možnostech si můžete přečíst ve článku věnovaném ztrátě dítěte nebo se poradit s Pohřební službou pro děti.

    Pamětní strom

    Na počest vašeho milovaného lze zasadit pamětní strom a k jeho kořenům vysypat část popela. U pamětního stromu lze také umístit pamětní desku. To vám umožní říct pár slov k oslavě života a také vám pomůže označit, který strom jste v předchozích letech zasadili. Pamatujte ovšem, že strom nemůžete zasadit kdekoli. Často je nutné získat potřebné povolení.

    Uložení na hřbitově

    Tradičnější možností je uložit popel na hřbitov. Toto je správná volba v případě, pokud chcete mít svého milovaného v blízkosti jiného příbuzného, ​​například jeho rodičů, či partnera. Můžete si nechat vyrobit náhrobní kámen k označení, kde je popel pohřben. Vše je ale nejlepší předem konzultovat s pohřební službou se kterou jednáte.

    Je v pořádku popel rozdělit?

    Po kremaci může být obtížné rozhodnout, kdo si popel ponechá. To je běžné, když osoba, která zemřela, má dvě nebo více dětí.

    Kremace obvykle vytvoří 2 – 4 kg popela, což je dost na zaplnění poměrně velké urny. Lze tedy popel rozdělit do menších uren pro různé členy rodiny a každý má poté možnost naložit s popelem dle vlastního uvážení. Pro rady ohledně nakládání s popelem a různých památečních předmětů můžete kontaktovat například Pohřební službu Pardubice.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého. Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 12 900 Kč. Zjistit více

    Začít