Co dělat, když vám umře domácí mazlíček?

Anna Janoštíková04. 03. 2021

Smrt domácího mazlíčka je citlivé téma, nad kterým spousta lidí radši nechce ani uvažovat. Přesto se málokdy stane, že by náš čtyřnohý kamarád žil déle než my. Většina z nás se tedy dřív nebo později dostane do chvíle, kdy budeme muset smrt mazlíčka řešit. V tomto článku vám poradíme, jaké máte možnosti a jak celou situaci zvádnout.

Obsah

  Pohřbení na vlastním pozemku 

  Mít hrobeček našeho čtyřnohého miláčka na zahradě u domu nebo na chalupě by nejspíš bylo ideálním řešením pro většinu z nás. Vyhláška z roku 2014 ale tuto možnost značně ztěžuje. Na vlastní zahradě můžete mazlíčka pohřbít pouze pokud bude místo posledního odpočinku vykopáno nejméně 200 metrů od vodního zdroje, 100 metrů od nejbližší obytné stavby a pozemní komunikace (s výjimkou příjezdové komunikace) a 50 metrů od hranice sousedního pozemku. Hrob musí být zároveň zajištěn proti vniknutí jiných živých zvířat. 

  V praxi tato pravidla znamenají vlastnit u svého domu nebo chaty pozemek o minimálních rozměrech 100 x 150 metrů (1,5 hektaru).

  Zákon upravuje nejen konkrétní místo, ale i to, jak musí být hrobeček vykopaný. U zvířat s váhou do 100 kg musí být hloubka výkopu minimálně 0,5 metru. U zvířat těžších než 100 kg je minimální hloubka 1 metr. 

  Váš mazlíček by musel být do hrobu uložen v obalu, který je rozložitelný a nebude poškozovat životní prostředí. Po pohřbení musí být místo označeno minimálně 10 let. 

  Pokud se vám všechny podmínky podaří splnit, je pohřbení na vlastním pozemku skvělou volbou. Při pohřbívání můžete uspořádat rituál, kterého se zúčastní nejbližší. Zároveň vám pohřbení na takovém místě dává možnost se o hrobeček pravidelně starat a být vašemu mazlíčkovi na blízku i po jeho odchodu. 

  Pohřbení na hřbitově pro domácí mazlíčky

  Zvířecích hřbitovů v České republice není mnoho, každým rokem je o ně ale projevován větší a větší zájem. Existují už i pohřební služby zaměřující se na organizaci posledních rozloučení a pohřebních obřadů pro naše zvířecí kamarády. V závislosti na velikosti mazlíčka se ceny pohybují kolem pěti až deseti tisíci korun. 

  Kremace

  Kremace je v současné době nejpopulárnější variantou. Existuje množství zvířecích krematorií, kam můžete svého miláčka odvézt (nebo ho nechat vyzvednout) a vybrat si variantu rozloučení, která bude ideální právě pro vás. Při kremaci je možné zorganizovat i rozloučení v obřadní nebo rozlučkové místnosti. 

  Zvířecí krematoria nabízí velký výběr malých uren nebo i možnost nechat si vyrobit urnu přímo pro vás se jménem nebo fotkou vašeho kamaráda. Po kremaci tedy můžete popel vystavit doma v urně, kterou si vyberete, nebo můžete například nechat popel zatavit do památečního předmětu, zalít jej do diamantu nebo šperku, nebo ze srsti či popela nechat vyrobit syntetický diamant. Zde najdete aktuální seznam fungujících zvířecích krematorií a firem poskytujících kremační služby.