Jak mluvit o úmrtí a koho pozvat na pohřeb?

Lucie Kohoutková18. 09. 2024

Smrt blízkého člověka je nevyhnutelnou součástí života, na kterou se však nedá předem připravit. Když tato těžká chvíle nastane, je důležité o ztrátě mluvit a zvolit správný způsob, jak informovat rodinu a přátele. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat při oznámení úmrtí, koho pozvat na pohřeb a jaké jsou možné způsoby rozloučení.

Obsah

    Na smrt se nedá připravit. Když do našeho života vstoupí, je vhodné neskrývat naše pocity. Rodinní příslušníci by měli vědět, že ukazování pocitů jako je šok, nedůvěra, vina, smutek a hněv je nejen normální, ale užitečné. Neočekávejme konkrétní reakce, ty mohou být různorodé. Před tématem však není vhodné utíkat ani zavírat oči. Někdy stačí pouze naslouchat. Pokud to tak cítíte, nebojte se lehkého fyzického kontaktu, jako je dotek ruky či objetí.

    Sdělit takto smutnou zprávu je velmi těžké, zvláště když se s tím, co se právě stalo, teprve vyrovnáváte. Je důležité, abyste o úmrtí nejprve informovali nejbližší rodinu a přátele a teprve poté zveřejnili smuteční oznámení nebo příspěvek na sociálních sítích.

    Tyto hovory budou nejtěžší, ale jakmile to řeknete svým nejbližším, budou moci také sdílet část odpovědnosti za informování ostatních. Blízcí příbuzní a přátelé jsou vašimi partnery na této cestě. Dovolte jim, aby vás podpořili a nabídli vám podporu při společném truchlení.

    Pro oznámení úmrtí v širší rodině, přátelům a známým můžeme využít parte vytvořené pohřební službou či námi samotnými. V dnešní době lze rozesílat tradičně poštou či online. Do parte je vhodné uvést i naši adresu v případě, že chceme přijímat kondolenční dopisy a vyjádření soustrasti.

    Neměli bychom zapomenout smrt nahlásit také u zaměstnavatele zesnulého a na místech, kam se dotyčný chodil bavit. Nebojme se s blízkými vzpomínat, přestože je to bolestivé.

    Informování o úmrtí

    V případě, kdy máme informaci, že se život blízkého člověka chýlí ke konci, je vhodné domluvit se předem s nejbližší rodinou, kdy a jak si přejí být o úmrtí informování. Chtějí být přivoláni v případě zhoršení stavu, aby mohli být přítomni u posledních okamžiků života člena rodiny či těsně po jeho skonání?

    Pokud je úmrtí neočekávané, je vhodné nejbližší rodinu a přátelé informovat osobně či telefonicky. V případě, že se na to vypravitel pohřbu necítí, mohou mu s dalším informováním pomoci ostatní, kdo jsou v situaci přítomni. Je možné požádat, ať jednotliví členové rodiny tuto zprávu šíří dál, čímž též pomohou osobě organizující pohřeb.

    Emoce těsně po ztrátě blízkého člověka jsou velmi silné a pravděpodobně se při oznamování úmrtí budou projevovat. Není třeba je s ohledem vůči ostatním skrývat a potlačovat. Dovolme si být v projevu autentičtí a oznamujme smutnou zprávu tak, jak ji v danou chvíli cítíme. Na oplátku je dobré nečekat od druhé strany konkrétní reakci, která nás může zklamat či mást. Šokující zpráva působí na každého člověka jinak a není žádoucí o sobě dělat v krizových chvilkách unáhlené závěry.

    Po vyhotovení smutečního oznámení v pohřební službě je vhodné jej poštou či online způsoby rozeslat také po širší rodině a známých zesnulého.

    Koho pozvat na pohřeb?

    Pokud se rodina rozhodne vypravit smuteční obřad, je podstatné zvážit, koho chce na pohřeb pozvat. Tento faktor by měl totiž hrát důležitou roli při výběru obřadní síně. Pro obřady v rodinném kruhu jsou vhodné malé obřadní síně či kaple, které nabízejí intimní atmosféru rozloučení a mají kapacitu k sezení kolem dvaceti míst. Naopak pokud chtějí možnost posledního rozloučení pozůstalí nabídnout široké rodině, přátelům, známým či kolegům z práce i s předpokládanými doprovody, je vhodné vybrat velkou obřadní síň s kapacitou nad sto míst.

    Tradiční pozvánkou na obřad je odeslání smutečního parte s přesným časem a místem konání pohřbu. S předstihem se zasílá poštou, dnes je však oblíbeným způsobem odeslat parte hromadně pomocí emailové komunikace. U blízkých členů rodiny a přátel je vhodné informovat se o účasti také telefonicky, čímž se eliminuje situace, kdy by dopis nepřišel včas nebo by pozvaní zprávu přehlédli. Pokud chce rodina pozvat širší skupinu lidí, na které nemá přímé kontakty, je vhodné pověřit tímto úkolem osobu v čele skupiny, například vedoucího v práci či sportovního spolku. Dříve se smuteční oznámení typicky umisťovalo do novin a na tabule u městských úřadů či hřbitovů. Dnes mohou podobnou službu sehrát sociální sítě, kde lze parte sdílet.

    Když se vypravitel pohřbu na velké rozloučení necítí, je to naprosto v pořádku. Na parte je pak vhodné napsat, že rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu. O místě a datu konání obřadu je pak nutné zvané informovat jednotlivě a termín obřadu přizpůsobit časovým možnostem nejbližších.

    Alternativ rozloučení je kromě tradičního pohřbu ve smuteční síni mnoho a vždy doporučujeme tento fakt při plánování zvážit. Obřadů může být také více, například jeden komorní s rakví a druhý otevřenější při rozptylu popela či naopak. Vždy je důležité brát v potaz emoce a přání nejbližší rodiny, což se může odrážet i na tom, koho a jaké množství lidí chtějí pozvat. Pokud zesnulý před smrtí na toto téma vyslovil konkrétní přání, je vhodné jej respektovat.

    Potřebujete pomoci sjednat pohřeb?

    Pomůžeme vám naplánovat jedinečné rozloučení pro vašeho blízkého (Praha, Brno a další). Pohřeb s obřadem, kremace bez obřadu nebo i netradiční pohřeb. To vše za jednu transparentní cenu od 15 990 Kč. Zjistit více

    Začít