Krematorium Brno: Informace, parkování, otevírací doba a další

Anna Janoštíková27. 03. 2022

Krematorium Brno leží na ulici Jihlavská v jižní části Brna-střed, v území Štýřic. Je obklopeno Ústředním hřbitovem, který zahrnuje mimo hrobová místa také rozsáhlé kolumbárium. Krematorium, obřadní síň společně s Ústředním hřbitovem a kolumbáriem byly roku 2017 prohlášeny za národní kulturní památku České Republiky.

Obsah

  Adresa a dostupnost

  Brněnské krematorium leží na adrese Jihlavská 756/1, 639 00 Brno-střed. Pokud přijíždíte autem, máte dvě možnosti. Za hlavním vstupem na Ústřední hřbitov se nachází placené parkoviště s kapacitou pro 80 osobních automobilů. Pokud jedete vyřizovat obřad či vyzvednout urnu, můžete zaparkovat přímo u kanceláře krematoria, před kterým je parkoviště pro 4 vozidla. V přídě, že využíváte služeb MHD, nejbližší stanicí autobusu je zastávka Krematorium, nacházející se přímo před hlavním vchodem na hřbitov a ke krematoriu.

  Otevírací doba

  Otevírací doba kanceláře Jihlavská 1

  Krematorium provozují Pohřební a hřbitovní služby města Brna, které mají kancelář nad krematoriem na adrese Jihlavská 1. Na tuto kancelář se můžete obracet pro sjednávání pohřbů, výdej uren a informace o dnes probíhajících obřadech ve všední dny mezi 8 a 16 hodinou. Případně je možné kancelář kontaktovat na čísle 543 212 816,.

  Otevírací doba Ústředního hřbitova Brno

  Otevírací doba Ústředního hřbitova se liší podle jednotlivých měsíců v roce:

  leden - únor 7 - 17 hod

  březen 7 - 18 hod

  duben - září 7 - 19 hod

  říjen 7 - 18 hod

  listopad - prosinec 7 - 17 hod

  Květinářství

  Za hlavním vchodem ke krematoriu je po levé straně malé květinářství, kde můžete před obřadem zakoupit růži či menší vázanou kytici. Pro objednání větších smutečních vazeb se můžete obrátit například na Vazárnu květin, která má velký výběr smutečních věnců i kytic a před obřadem Vám je přivezou a naaranžují přímo do obřadní síně krematoria.

  Historie a architektura krematoria Brno

  Brněnské krematorium bylo vystavěno v letech 1926 - 1929. Budova je stylizovaná do funcionalistického slohu. Architektem byl Ernst Wiesner, který mimo jiné navrhl také například Sportovní hotel Peraton v Rakousku nebo rekonstrukci kostela Sv. Kláry v Liverpoolu, Velké Británii. První smuteční rozloučení proběhlo v obřadní síni dne 8. dubna 1930 a téhož dne se uskutečnilo i první zpopelnění s místním kremačním zařízení.

  Velká obřadní síň

  Velká obřadní síň brněnského krematoria je nejvyužívanější smuteční síň v Brně. Její celková kapacita je cca 300 smutečních hostů, z toho je 42 míst k sezení. Pro rakev je vpředu uprostřed síně vyhrazené okno, které je během poslední písně zakryto pohyblivou oponou. Síň je velmi světlá a vzdušná, zdobená živou květinovou výzdobou, která je měněna každé ráno. Po pravé straně je umístěna obrazovka připravena k promítání fotografií zesnulého. Po levé straně je pultík pro řečníka či kněze.

  Obřady ve Velké obřadní síni Krematoria Brno

  Zajistit obřad v této síni vám pomůže například pohřební služba Brno. Standardem v této síni je živý hudební doprovod - varhany, housle nebo zpěv. Po domluvě je možné zařídit i hudbu reprodukovanou, tu je ale nutné zanést alespoň 3 dny před obřadem do kanceláře krematoria, aby měl zvukař dostatek času vše vyzkoušet a zaručit tak hladký a důstojný průběh obřadu.

  Součástí obřadu je i krátká promluva řečníka, pro kterého je možné řeč sepsat nebo se domluvit a řeč pronést sami. Další z nabízených služeb je například přítomnost a promluvení kněze nebo nafocení a tisk fotek obřadu. 

  Pokud pro svého blízkého zajišťujete rozloučení ve Velké obřadní síni krematoria Brna, samotné zpopelnění proběhne nejpozději do 24 hodin od obřadu. Urna je k dispozici k vyzvednutí druhý nebo třetí den po obřadu. V pracovní dny je možné za expresní příplatek zajistit kremaci do 4 hodin od obřadu. Pokud je tedy obřad v ranních hodinách, vyzvednutí urny je možné ještě v ten samý den.