Plánování a pozvánka na pohřební hostinu
Smuteční hostinu pořádají pozůstalí. Může to být stejná osoba, která organizuje i pohřeb, ale nemusí. Je dobré se v rodinném kruhu předem domluvit, rozdělit si povinnosti a dohodnout se na tom, jak bude pohřební hostina vypadat. S organizací vám také často může pomoci i pohřební služba se kterou jednáte. Velmi důstojné a osobní smuteční hostiny pořádá například Pohřební služba Ústí nad Labem.
Pokud jste v roli pořadatele hostiny, je dobré ke každému parte vytisknout menší pozvánku, kterou o hostině účastníky obřadu informujete. Mělo by na ní být uvedeno datum, místo a čas konání. Druhou možností pozvání je na konci smutečního obřadu zúčastněným oznámit, že se hostina koná a hromadně je pozvat ke společnému jídlu.
Pokud se hostina koná, ale nebyli jste pozvání písemně ani osobně, není vhodné se účastnit.
Chápeme, že ztráta blízkého je náročné období. V Goodbye vám rádi pomůžeme vše zvládnout o trochu lépe:
- Provedeme vás vším důležitým
- Vyřešíme za vás převoz vašeho blízkého a veškeré poplatky
- Postaráme se o organizaci pohřbu
- Zajistíme veškerou dokumentaci na matrice
- Převedeme digitální účty, pomůžeme s prodejem nemovitosti a mnoho dalšího
Pohřební služba Praha - Nejlépe hodnocená (2024)
Formy smuteční hostiny
Forma uspořádání smuteční hostiny je jen na vás a na množství financí, které do posledního rozloučení chcete či můžete investovat. Níže si můžete přečíst o nejběžnějších možnostech.
Přípitek/krátké setkání
Smuteční hostina formou přípitku je nejlevnější variantou. Většinou trvá 30 minut až hodinu a půl. Servíruje se při něm jen několik nápojů (například víno či sekt) a lehké občerstvení v podobě jednohubek, tyčinek či oříšků. Ideální je tento přípitek pořádat v těsné blízkosti místa, kde se konal obřad, aby mohli hosté z místa na místo přejít pěšky.
Pohřební oběd/večeře v restauraci
Jídlo v restauraci je nejběžnější, o něco dražší variantou. Většinou se jej účastní nejbližší rodina a známí, kteří jsou předem zvaní a potvrdí účast. Víte tedy dopředu, kolik lidí se přesně zúčastní a můžete pro tento počet zarezervovat stůl ve vybrané restauraci. Opět je dobré najít místo, které je v blízkosti od obřadní síně/kostela/hřbitova a nebo se předem domluvit na společném přejezdu.
Přípitek
Setkání je vhodné začít krátkým přípitkem, ve kterém hostům poděkujete za účast na pohřbu a za jejich kondolence. Více o tom, jak nachystat takový přípitek si můžete přečíst na konci článku o smuteční řeči.
Menu
Výběr jídla zaleží opět na vašich finančních možnostech a také na počtu účastníků. Pokud hostů nebude příliš mnoho a vejdete se například k jednomu většímu stolu, můžete si jídla objednávat z běžného menu. Pokud vás bude více, je dobré se v restauraci předem domluvit na dvou až třech tradičních jídlech, u kterých je jistota, že se alespoň jedním z nich zavděčíte všem. Pokud je váš rozpočet na hostinu menší, je v pořádku servírovat pouze hlavní chod. Jestli chcete investovat více peněz, můžete si s hosty dopřát i polévku a dezert.
Délka
Délka hostiny se může lišit, ale většinou to bývá kolem několika hodin. Po cca dvou hodinách (po skončení jídla) je několik možností, jak bude setkání pokračovat. Buď sešlost jídlem skončí a hosté se začnou pomalu loučit a odcházet a nebo si objednají například víno či dezert a stráví spolu ještě nějaký čas v méně formálním prostředí.
Pohřební oběd/večeře doma
Pokud k tomu máte potřebně velké prostory, můžete pohřební hostinu uspořádat u někoho z blízkých doma. V takovém případě může jídlo zajistit buď hostitel sám a uvařit domácí oběd a nebo může jídlo objednat z restaurace nebo od cateringové společnosti, která hostinu nejen nachystá, ale i doveze a naaranžuje u vás doma. Je v pořádku také požádat účastníky v pozvánce, aby s sebou přinesli drobné občerstvení. Pohřební hostiny doma se většinou protáhnou na několik hodin či dokonce dlouho do noci.
Smuteční hostina a etiketa
Atmosféra na smuteční hostině je značně uvolněnější než při obřadu samotném. Pořád je ale potřeba, abychom byli zdvořilí, uctiví a respektovali přání nejbližších pozůstalých.