Druhy pohřbů
Pohřeb nebo kremace? Tradiční služba nebo něco osobnějšího? Existuje mnoho různých druhů pohřbu, ze kterých si můžete vybrat. Zde jsou nejčastější možnosti:
Pohřeb do země
Církevní pohřeb
Každé z variant se věnujeme podrobněji níže. Pokud se chcete dovědět více o cenách, podrobnější informace najdete v našem článku Kolik stojí pohřeb.
Pohřeb do země
Pohřeb do země je nejstarším způsobem pohřbívání. V dnešní době ale zároveň patří k tomu nejnákladnějšímu. Často bývá součástí církevního pohřbu. Začíná návštěvou kostela, smuteční síně nebo jiného prostoru události, což umožňuje rodině a přátelům rozloučit se a vzdát úctu zemřelému.
Poté následuje formální pohřební obřad, který může zahrnovat modlitby, čtení, velebení a hudbu. Na konci obřadu je tělo převezeno na hřbitov. Součástí této služby může být také pohřební hostina.
Kremace s obřadem
Kremace s obřadem je podobná pohřbu do země v tom, že začíná obřadem ve smuteční síni či kostele. Samotná kremace se obvykle uskuteční po obřadu a přátelé ani rodina nejsou jejími svědky. Popel je poté vrácen rodině v urně a může být buď vystaven, pohřben na hřbitově nebo rozptýlen na místě podle vašeho výběru.
Kremace byla dříve považována za nenáboženský pohřeb. V posledních letech však mnoho církví uvolnilo své názory na kremaci, což z ní činí dobrou volbu pro náboženský i humanistický pohřeb. Toto je velmi oblíbený způsob například v pohřební službě Ostrava.
Kremace bez obřadu
Kremace bez obřadu byla po mnoho let dobrou nízkonákladovou možností pohřbu. Je to jednoduchý způsob, jak získat popel vašeho milovaného bez nutnosti formálního tradičního obřadu.
Zemřelá osoba je z místa úmrtí odvezena do krematoria k soukromé kremaci. To vám dává čas a svobodu k uskutečnění vašich vlastních pohřebních plánů s rodinou. Popel je vám doručen v dočasné urně. Následně si můžete udělat svůj vlastní vzpomínkový rituál, než popel rozptýlíte nebo vystavíte doma. Pokud jste rozhodnuti pro kremaci bez obřadu, v našem dalším článku se můžete nechat inspirovat, jak naložit s popelem po jeho obdržení.
Církevní pohřeb
Církevní pohřby se zpravidla konají v kostele či kapli. Součástí bývá řada obřadů a ceremoniálů včetně mše za zesnulého. Do 60. let církve uznávaly pouze pohřeb do země, v poslední době ale hodně církví přistoupilo na možnost kremace.
Přírodní pohřeb
Přírodní pohřeb je ekologickou volbou, která si v posledních letech získala velkou popularitu. Na rozdíl od městského prostředí většiny pohřbů probíhá přirozený pohřeb v lese.
Pro tento typ pohřbu je potřeba tělo nejdříve zpopelnit a popel následně vložit do speciální urny. Urna se poté uloží přímo do země, v blízkosti rostlin a kořenů. Celý les nebo park poté slouží jako pamětní místo pro ty, kteří jsou tam pohřbeni.
Kdy pohřeb uspořádat
Pohřeb se obvykle koná jeden nebo dva týdny po smrti. Záleží na typu obřadu, pro který se rozhodnete. Pokud je to pohřeb do země, je ideální dobou 5 až 6 dní po úmrtí. Pokud se však rozhodnete pro kremaci bez obřadu, nemusíte tolik spěchat. Jakmile se o kremaci postaráte a popel vašeho milovaného vám bude vrácen, máte svobodu uspořádat památník v místě a čase, který je pro vás a vaši rodinu vhodný.
Co vše k pohřbu patří
Ke smutečním obřadům patří řada věcí, na které byste neměli zapomenout.
Smuteční oznámení (parte)
Pohřební ústavy nabízejí pomoc při zhotovení smutečního oznámení neboli parte. Parte obsahuje základní údaje o tom, kdo a kdy zemřel, kde a kdy se bude konat pohřeb. Na parte je třeba uvést jména nejbližších příbuzných a adresu, na kterou je možné posílat písemné kondolence. Parte může obsahovat i poděkování za projevy soustrasti a květinové dary.
Květiny
K pohřbu nepochybně patří i květinová výzdoba. I s ní bude pohřební služba připravena vám pomoci. Vždy záleží na typu a velikosti obřadu, ale také na zesnulém - co měl rád, jaký byl.
Pokud jdete na pohřeb a kupujete kytici, pamatujte na dvě důležitá pravidla - vždy je třeba přinést květiny živé a v sudém počtu. Pokud si nejste jisti, jak vybrat, pracovníci květinářství vám jistě ochotně pomohou.
Hudba
Volba hudby pro smuteční obřad je velmi důležitá. Dotváří atmosféru a připomíná zesnulého. Můžete vybrat živou kapelu nebo mít hudbu reprodukovanou. Můžete zahrát oblíbené písně zesnulého, pokud víte, jaké to byly. Pokud ne, můžete naopak zvolit písně, které svým textem zesnulého připomínají.
Smuteční hostina
Smuteční nebo také pohřební hostina nemusí být nutně součástí pohřbu. Je ale dobrou příležitostí pro blízké se ještě jednou rozloučit v o něco méně formálním prostředím. Smuteční hostina je také dobrým místem pro poděkování za účast na pohřbu a za kondolence.
Doufáme, že vám náš článek pomohl zorientovat se v možnostech obřadů a přejeme hodně sil. Pokud byste se chtěli na cokoli zeptat, neváhejte se ozvat přímo pražské pohřební službě, která už vás navede a pomůže vám najít nejlepší řešení pro vás ve vašem regionu.