Jsme k dispozici 24/7

Náš tým na pomocné lince vám se vším pomůže

Tým pohřební služby Goodbye.cz315 558 136

Co je potřeba zařídit, pokud došlo k úmrtí spoluvlastníka vaší nemovitosti?

Jana Vítová22. 10. 2021

Odchod blízkého člověka: manžela, partnera nebo sourozence, je velmi smutné téma, se kterým se potřebujeme vyrovnat. Mimo to nese i velké množství povinností, které je třeba vyřešit. Pokusíme se vám krok za krokem shrnout, s čím je potřeba začít v souvisloti s nemovitostí, kterou se zesnulým spoluvlastníte.

Obsah

    Formální změny ohledně nemovitosti u smluvních partnerů, kterými jsou dodavatelé energií, SVJ, banky poskytující hypoteční úvěry či pojišťovny, můžete učinit až v momentě, kdy máte k dispozici úmrtní list. Úmrtní list vždy vydává matriční úřad, v jehož obvodu osoba zemřela a jeho vydání trvá obvykle 2-3 týdny ode dne úmrtí (ze zákona má na to úřad 30 dní, ve složitějších případech 60 dní). O dokument žádáte buď sami nebo to za vás může vyřídit pohřební služba.

    Přepis energií

    Pokud v nemovitosti bydlíte, anebo ji pronajímáte, v první řadě budete potřebovat zajistit přepis smluv energií a jejich placení, pokud byly registrovány na zesnulého. Smlouvy totiž ve většině případů nezanikají úmrtím a všechny povinnosti běží dál. Často se ale stane, že právě zesnulý má veškeré informace o pravidelných platbách. 

    Proto je nezbytné co nejdříve zjistit, jaké smlouvy jsou k nemovitosti vázány: Voda, plyn, elektřina, internet, platby do fondu společenství vlastníků jednotek (SVJ), pojištění domácnosti, hypotéka atd. a následně dohledat veškeré související dokumenty (výpisy z účtu, faktury, vyúčtování, smlouvy apod.), které budete potřebovat pro následný přepis.

    Pokud k e-mailu zesnulého nemáte přístup, nebo se Vám nedaří tyto informace dohledat, budete potřebovat zjistit dodavatele všech služeb jinak.

    Každá lokalita má svého dodavatele vody a kanalizace. Pokud vlastníte dům, můžete se obrátit na místní obecní úřad, v případě bytů je nejjednodušší kontaktovat SVJ.

    Dodavatelů elektřiny a plynu je na trhu velké množství. Pokud znáte EAN nebo EIC s vyhledáním Vám pomůže Energetický regulační úřad (www.eru.cz), a pokud je neznáte nezbývá nic jiného než kontaktovat jednotlivé dodavatele. Tady jsou někteří z nich:

    ČEZ Prodej, a.s.

    Telefon: 800 810 820

    www.cez.cz

    E.ON Česká republika, s.r.o.

    Telefon: 800 773 322

    www.eon.cz

    Innogy Česká republika a.s.

    Telefon: 800 113 355

    www.innogy.cz

    Pražská energetika, a.s.

    Telefon: 800 550 055

    www.pre.cz

    Pražská plynárenská, a.s.

    Telefon: 800 134 134

    www.ppas.cz

    MND a.s.

    Telefon: 800 400 500

    www.mnd.cz

    Přepisy smluv o dodávkách energií nelze udělat okamžitě, minimálně po Vás dodavatelé budou vyžadovat úmrtní list. Pokud víte, na koho se energie převedou, podívejte se na webové stránky dodavatelů, kde najdete podmínky a seznam dokumentů potřebných k převodu. A samozřejmě, pokud Vám cokoliv nebude jasné, neváhejte jednotlivé dodavatele kontaktovat.

    Proces dědictví může trvat několik měsíců, a proto je lepší dodavatele energií kontaktovat co nejdříve a zajistit platby, aby nedošlo k odpojení dodávek. U dodavatele můžete zjistit, jakým způsobem byly platby hrazeny, případně lze změnit adresu pro doručení složenek.

    Rádi vám pomůžeme s oceněním nemovitosti nebo s jejím vyklizením

    Pokud byste o takové služby měli zájem, nechte nám na sebe kontakt. Co nejdříve se vám potom ozveme a probereme vaše možnosti.

    Hypoteční úvěr

    Pokud nákup nebo výstavba nemovitosti byla financována hypotečním úvěrem, ihned po obdržení úmrtního listu informujte banku a projednejte další postup. Po dobu než se vyřeší dědictví a případná životní pojistka budete muset hradit splátky hypotéky. S bankou můžete sjednat odklad splátek, pokud je Vaše situace komplikovanější. 

    Ve většině případů spoluvlastník nemovitosti je i spoludlužníkem hypotéky. Pokud tomu tak není, budete potřebovat projednat s bankou, co se s dluhem, který je zajištěn zástavním právem na nemovitost, stane.

    Pokud byla uzavřena životní pojistka, je šance, že by úvěr mohla pokrýt. Ovšem každá životní pojistka má svá pravidla, a proto nemůžete spoléhat na to, že bude úvěr pojistkou splácen. Podrobnější informace Vám poskytne pojišťovna, u které byla životní pojistka sjednána.

    Ověřte si s bankou různé varianty a předjednejte si finální řešení předtím, než se ukončí dědické řízení, po kterém celý proces můžete finalizovat. 

    Pojištění domácnosti

    Pojištění domácnosti se smrtí nezruší a platí i nadále, i když bylo sjednáno zesnulým. Do té doby, než projednáte s pojišťovnou ukončení smlouvy dle platných podmínek nebo její přepis, budete muset pojistku hradit. 

    Pronájem nemovitosti

    Pokud zesnulý nemovitost pronajímal, nájemní smlouva platí i po jeho smrti. Nájem můžete ukončit jen z důvodů, které předpokládá smlouva nebo zákon, nikoliv proto, že pronajímatel zemřel. Nájemné, které zesnulý spoluvlastník inkasoval nepřipadá druhému spoluvlastníkovi a je součásti dědictví. Pokud se potřebujete poradit s odborníkem, můžete se ozvat například Pohřební službě Pardubice, Hradec Králové nebo České Budějovice, která má ověřené kontakty na specialisty v oboru v celé ČR.

    Potřebujete pomoci sepsat závěť?

    Vytvořte si vlastní závěť do 15 minut přes naší aplikaci. Dokument vám potom zkontrolují experti na dědické právo. To vše za 2 190 Kč. Zjistit více

    Začít zdarma