Vyzvednutí zesnulého

Pokud váš blízký zemřel, bude se postup při jeho vyzvednutí lišit v návaznosti na místo, kde k úmrtí došlo. Jinak se řeší situace úmrtí doma a jinak v nemocnici, domově pro seniory nebo jiném zdravotnickém zařízení. Všechny možnosti probereme v následujících řádcích.

Vyzvednutí zesnulého při úmrtí doma

Pokud váš blízký zemře doma či na jiném místě mimo zdravotnické prostory, je důležité na prvním místě zavolat záchrannou službu na čísle 155 či linku 112.  Lékař nebo koroner, který na místo přijede, vystaví list o ohledání. Také rozhodne, zda je nutné přivolat policii, či by tělo mělo putovat na pitvu. Při odjezdu pozůstalým oznámí, že mají zavolat pohřební službu. Čísla na nonstop linky místních pohřebních služeb lze v dnešní době jednoduše vyhledat na internetu. Někteří lidé volí pohřební službu podle předchozích zkušeností, doporučení známých či recenzí internetových stránek. Pohřební službě je třeba nahlásit jméno zesnulého, datum narození, místo úmrtí a dostupnost k němu. Podstatné je také sdělit, pokud je zesnulý nadměrně velký. Dnes je nutné dodávat i informaci o přítomnosti onemocnění covid-19. Řidiči následně přijedou vyzvednout tělo do 1-4 hodin od kontaktování. Mezitím můžou pozůstalí nachystat pro pohřební službu doklady potřebné pro vystavení úmrtního listu a oblečení pro zesnulého do rakve. Pokud se na to rodina cítí, může zesnulého sama umýt a obléct, zavřít mu oči a bradu podložit ručníkem. Podílet se na úpravě zesnulého ovšem většinou může i následně před obřadem za asistence vyškolených pracovníků. Zde popisujeme bližší informace o tom, jak postupovat, pokud váš blízký zemřel doma.

Vyzvednutí zesnulého při úmrtí ve zdravotnickém zařízení

Pokud dojde k úmrtí člověka v nemocnici, LDN nebo domově pro seniory, bývá tato instituce obvykle vybavena příslušným chladícím zařízením. Tam je zesnulý uložen do doby, než si jej vyzvedne pohřební služba vybraná rodinou. Pokud je to více než dva dny od úmrtí, může si nemocnice účtovat poplatek. V případě, že zdravotnické zařízení příslušnou kapacitu nemá, je tělo převezeno do pohřební služby, která má s nemocnicí pro tyto případy smlouvu. Je ale jen na rodině, jaký konkrétní pohřební ústav si nakonec vybere.

Rádi vám se vším pomůžeme

Chápeme, že smrt blízkého je situace, kterou neplánujete. Zavolejte naší pohřební službě a jsme připraveni vaši situaci okamžitě řešit. Se vším vám pomůžeme a vytvoříme pro vás a vaše blízké to nejosobnější poslední rozloučení.

315 558 136
K dispozici 24/7