Krematorium Motol: Otevírací doba, mapa, obřadní síň a další info

Anna Janoštíková10. 03. 2021

Krematorium Motol je druhým krematoriem v Praze postaveným 22 let po začátku fungování prvního pražského krematoria ve Strašnicích. Leží v Plzeňské ulici na Praze 5 a je součástí areálu hřbitova, který disponuje také také urnovým hájem.

Obsah

  Adresa, dostupnost a mapa

  Adresa

  Krematorium se společně se hřbitovem Motol se nachází na adrese Plzeňská 233, 150 00 Praha 5 - Motol.

  Dostupnost

  Pokud využíváte MHD, nejbližší tramvajovou zastávkou je zastávka Krematorium Motol, která je přímo před hlavním vstupem na hřbitov. Nejbližší stanicí metra je zastávka Nemocnice Motol na zelené lince A. Pokud jedete autem, můžete využít prostor neplaceného parkoviště, které je vybudováno přímo před hlavním vchodem do areálu hřbitova.

  Mapa

  Otevírací doba

  Otevírací doba hřbitova je stejná, jako všech ostatních hřbitovů, patřících pod Správu pražských hřbitovů, a to:

  Leden – únor: 8 – 17 hod

  Březen – duben: 8 – 18 hod

  Květen – září: 8 – 19 hod

  Říjen: 8 – 18 hod

  Listopad – prosinec: 8 – 17 hod

  Otevírací doba kanceláře krematoria, výdeje uren a správy hřbitova je následující:

  Pondělí 8 – 17 hod

  Úterý 8 – 14 hod

  Středa 8 – 15 hod

  Čtvrtek 8 – 15 hod

  Pátek 8 – 14 hod

  Sobota zavřeno

  Neděle zavřeno

  Historie

  První návrh na vybudování krematoria v Motole vznik už v roce 1937. Vytvořil jej Alois Mezera, návrh ale nebyl přijat. Rostoucí počet kremací v Praze a okolí ale nakonec přece jen donutil radní se k myšlence druhého krematoria na opačném břehu Vltavy vrátit. Po získání pozemků v Motole byla vyhlášena soutěž, které se zúčastnilo pět architektů se svými návrhy. Nakonec byl vybrán projekt architekta Josefa Karla Říhy. Stavba začala v roce 1951 a trvala 4 roky. Roku 1954 bylo krematorium uvedeno v provoz. Urnový háj rozprostřený kolem krematoria je koncipovaný jako lesní hřbitov, který ve smutečních hostech vyvolává pocit klidu a spojení s přírodou. 

  Obřadní síň

  Obřadní síň v krematoriu Motol je specifická pro svou stahovatelnou prosklenou stěnu. Díky ní je možné vytvořit komorní a velmi intimní atmosféru pro rozloučení v pouze rodinném kruhu či za přítomnosti jen několika blízkých. Naopak v případech, kdy se jedná o obřady větší, vytáhnutím stěny je obřadní síň propojitelná s předsálím, čímž tvoří prostor až pro 95 osob, z toho 40 míst k sezení. 

  Pro organizaci pohřbu v této smuteční síni kontaktujte Pohřební službu Praha. Obřady zde trvají 25 - 30 minut. Uprostřed síně je katafalk obklopený svícemi a květinovou výzdobou. Na pravo od katafalku je vymezeno místo pro řečníka, nad nímž je umístěna obrazovka připravená pro promítání fotek. Hudba je reprodukovaná a vybrat si ji můžete buď z připraveného katalogu nebo přinést na flash disku nachystané vlastní písně.

  Květinářství Motol

  Na pravé straně od hlavního vchodu na Hřbitov Motol, s adresou Plzeňská 296/233a, se nachází květinářství, které patří do řetězce Daruj květiny. Jejich motolská prodejna patří k těm největším svého druhu v Praze. Jelikož jsou nejblíže Krematoriu Motol, jejich specializací je hlavně smuteční vazba, smuteční kytice, věnce a výzdoba. Váží ale například také exkluzivní svatební kytice.

  Otevírací doba květinářství Motol

  Po-Ne 8:00 - 18:00

  Včetně státních svátků. Zimní otevírací doba od 1.11. do 28.2. se lehce liší: Po-Pá 8:00 - 18:00

  So-Ne 9:00 - 18:00 Květinářství má otevřeno 365 dní v roce.

  Kontakt

  Kontaktovat motolské květinářství můžete na telefonu 257 222 032 nebo na e-mailu motol@daruj-kvetiny.cz. Případně můžete navštívit jejich webové stránky.

  Zajímavosti

  Roku 1999 byl střediskem Konfederace politických vězňů nalezen dokument o ukládání popela popravených politických vězňů z 50. let do urnového háje. Z informací uchovaných v evidenci o společných hrobech bylo zjištěno, ve kterém společném hrobě byl popel uložen. Radou Zastupitelstva hlavního města Prahy bylo poté finančně zajištěno vybudování čestného pohřebiště, kam byl popel přemístěn. Dne 20. května 2000 bylo Konfederací politických vězňů uspořádáno otevření a vysvěcení tohoto čestného pohřebiště. Události se zúčastnili zástupci hlavního města Prahy, představitelé státu a velké množství bývalých spoluvězňů.