Krematorium Pardubice: Otevírací doba, parkování a další informace

Anna Janoštíková07. 03. 2021

Pardubické krematorium, ležící na ulici Pod Břízkami, je ikonické pro svůj nevšední vzhled. I díky němu se stalo národní památkou, na kterou je město Pardubice velice pyšné. Historie budovy a svatby jako takové začíná už na počátku 20. století.

Obsah

    Adresa a dostupnost

    Pardubické krematorium se nachází na adrese Pod Břízkami 990, 530 02 Pardubice - Zelené Předměstí. Je součástí areálu Centrálního hřbitova v Pardubicích. Pro návštěvníky přijíždějící osobním automobilem je přímo před vstupem na hřbitov parkoviště. Pokud plánujete využít MHD, před hlavní branou je umístěna autobusová zastávka Krematorium.

    Otevírací doba

    Pardubické krematorium provozují společně s pohřební službou Služby města Pardubic.

    Otevírací doba krematoria Pardubice

    Pondělí 8 - 17 hod

    Úterý 8 - 16 hod

    Středa 8 - 16 hod

    Čtvrtek 8 - 16 hod

    Pátek 8 - 15 hod

    Sobota a neděle zavřeno

    Výdej uren je možný v pondělí a středy v časech 7 - 11:30 a 12 - 17 hod

    Otevírací doba Centrálního hřbitova Pardubice

    listopad - březen 7 - 18 hod

    duben - říjen 7 - 20 hod

    1. a 2. listopad 7 - 20 hod

    24. prosinec 7 - 24 hod

    Květinářství u krematoria

    Po pravé straně od hlavní brány ke hřbitovu je květinářství Kytky Hana Křížková.

    Můžete zde pořídit menší i větší smuteční květiny, věnce nebo smuteční aranžmá. Obchod nepřijímá platební karty a otevírací doba je následující:

    Pondělí - Pátek 7:30 - 16 hod

    Sobota 7:30 - 12 hod

    Neděle 8 - 11 hod

    Historie

    Po rozhodnutí městské Rady v Pardubicích byla na návrh vypsána soutěž, které se zúčastnily desítky architektů. V roce 1919 byl pak jeden konkrétní návrh vybrán a s ním i architekt budovy - Pavel Janák. Celá stavba je postavena v rondokubistickém stylu a její výstavba trvala 13 měsíců, od srpna 1922 do září 1923. Celkové náklady na stavbu i vybavení krematoria činily 1,9 milionu korun. Projekt měla na starosti firma Karel Kohout a Jaroslav Krupař. Návrh byl do detailů propracován a to jak exteriér, tak interiér, na kterém se podílel i malíř František Kysela. Historicky první kremace proběhla 29. září 1923. V roce 1958 byla budova krematoria zařazena do národních nemovitých kulturních památek.

    Rekonstrukce

    Roku 1995 bylo původní spalovací zařízení uvedeno mimo provoz a proběhla výstavba nové, navazující spalovací budovy. V roce 1997 potom proběhla výměna střešní krytiny zároveň s obnovením originální malby. Celý proces stál město Pardubice více než 5 milionů korun. 

    Od roku 1998 se stala novým vlastníkem budovy akciová společnost Služby města Pardubic, která krematorium vlastní dodnes. Změnou majitele přišla na řadu i spousta dalších inovací. Během pěti let proběhla generální rekonstrukce elektrorozvodů, byly vybudovány nové chladírny, mrazírna a bylo nainstalováno nové zdvižné zařízení pro katafalk. Upraveno bylo i sociální zázemí pro zaměstnance a velké množství financí bylo investováno do odstranění zemní vlhkosti budovy. Celkově tyto opravy stály přes 4 miliony korun. 

    V roce 2004 přišel čas na další opravy a inovace které trvaly zhruba 5 let. Zahrnovaly především výstavbu Malé obřadní síně, čekárny a sociálního zařízení pro účastníky obřadů, renovaci vstupního schodiště a skladu pro květinové dary. Byla vybudována také nová kancelář obřadníka. V závěrečné fázi úprav bylo nainstalováno zařízení, které umožňuje bezbariérový přístup do Velké obřadní síně kterou využívá také pohřební služba Hradec Králové. Celý projekt rekonstrukce byl ukončen v roce 2009 obnovou fasády. Všechny stavební práce provedla firma Chrpa s.r.o. a celkové náklady činily téměř 20 milionů korun. Hlavním investorem byly Služby města Pardubic a.s., ale nemalými částkami přispělo i Statutární město Pardubice, Ministerstvo kultury a Pardubický kraj. Po skončení rekonstrukce v roce 2010 bylo pardubické krematorium prohlášeno za národní kulturní památku. 

    Velká obřadní síň krematoria Pardubice

    Hlavní vchod do Velké obřadní síně najdete po výstupu schodiště. V případě potřeby bezbariérového přístupu je možné využít výtah na pravé straně od schodiště. V poschodí po levé straně od síně je čekárna pro pozůstalé. Celková kapacita síně je cca 100 smutečních hostů. Usazení je možné na dřevěných lavicích, které při smutečních obřadech poskytují zhruba 65 míst k sezení. Celá smuteční síň je velmi důstojně a vkusně stylizovaná. Uprostřed nad katafalkem je umístěna obrazovka připravená k promítání fotek během pohřbu. Síň je vybavena audio systémem připraveným pro pouštění hudby, ať už vybrané z katalogu nebo připravené na flash disku od rodiny zesnulého. Zpopelnění probíhá většinou hned po obřadu, nejpozději druhý pracovní den.

    Malá obřadní síň krematoria Pardubice

    Malá obřadní síň je vhodná, pokud chcete uspořádat intimní rozloučení pouze v nejbližším rodinném kruhu. Najdete ji v přízemí po pravé straně budovy. Celková kapacita je maximálně 20 smutečních hostů, z toho 12 míst je k sezení. Uprostřed síně je nepohyblivý katafalk. Stejně jako ve Velké síni, je i v této možnost reprodukované hudby. Pro zajištění pohřbu v obou síních se můžete obracet na pohřební službu Pardubice.

    Aktuální provoz

    V současné chvíli proběhne v krematoriu kolem čtyř tisíc zpopelnění ročně. Těla zesnulých se pálí v pecích za teploty 900 až 1000 stupňů Celsia. Doba trvání jedné kremace je zhruba hodinu a deset minut. Pro organizaci obřadu v pardubickém krematoriu kontaktujte Pohřební službu v Pardubicích.

    Spalovač mrtvol

    V roce 1968 byl natočen film Spalovač mrtvol, který se mimo jiné natáčel i v pardubickém krematoriu. V záběrech můžete vidět jak exteriér, tak interiér tehdejší budovy. Prostory žároviště, které z filmu můžete znát, byly tehdy přímo pod velkou obřadní síní. Nyní už tyto procesy probíhají v nových pecích v přistavěném novém traktu. Hotový film se v krematoriu i několikrát promítal.