Krematorium Strašnice: Informace, otevírací doba, parkování, květinářství a další

Anna Janoštíková08. 03. 2021

Strašnické krematorium leží, navzdory svému názvu, na území Vinohrad a je obklopeno Vinohradským hřbitovem. Rozlohou je největším a zároveň jedním z nejstarších krematorií v Evropě. I díky tomu je zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek.

Obsah

    Adresa, dostupnost a mapa

    Adresa

    Krematorium Strašnice leží na adrese Vinohradská 214, 100 00 Praha 10 - Vinohrady.

    Dostupnost

    Pokud do Krematoria Strašnice jedete autem, můžete zaparkovat přímo před hlavním vstupem ke krematoriu na placeném parkovišti. Pokud využíváte MHD, nejbližší zastávkou tramvaje je zastávka s názvem Krematorium Strašnice, nejbližší stanicí metra je na zelené lince A zastávka Želivského. Najdete to vedle Vinohradského hřbitova.

    Mapa

    Otevírací doba

    Otevírací doba hřbitova je stejná, jako všech ostatních hřbitovů, patřících pod Správu pražských hřbitovů, a to:

    Leden – únor: 8 – 17 hod

    Březen – duben: 8 – 18 hod

    Květen – září: 8 – 19 hod

    Říjen: 8 – 18 hod

    Listopad – prosinec: 8 – 17 hod

    Otevírací doba kanceláře pro platbu za pronájmy hrobových míst a výdeje uren je následující:

    Pondělí 7:30 – 18 hod

    Úterý 7:30 – 15 hod

    Středa 7:30 – 16 hod

    Čtvrtek 7:30 – 16 hod

    Pátek 7:30 – 15 hod

    Sobota zavřeno

    Neděle zavřeno

    Historie

    První krematorium v Praze bylo pouze provizorní a bylo vytvořeno upravením obecní kaple v Olšanských hřbitovech. První kremace v Praze tedy proběhla 23. listopadu 1921. Toto provizorní řešení fungovalo více než 10 let. 

    V roce 1926 byla vyhlášena veřejná soutěž na vytvoření návrhu nového kremačního zařízení na Vinohradech. Soutěže se zúčastnilo 40 architektů. Se svým konstruktivistickým návrhem, který obsahoval i urnový háj, zvítězil architekt Alois Mezera. Výstavba začala v roce 1929 a trvala zhruba dva a půl roku. Slavnostní otevření proběhlo v lednu roku 1932 a byl ho přítomen i tehdejší primátor JUDr. Karel Baxa. Samotný provoz byl zahájen 4. dubna 1932. Téhož dne byl zároveň zastaven provoz provizorního krematoria v Olšanech. 

    Roku 1958 byla budova zařazena na seznam kulturních nemovitých památek.

    Provoz během nacismu a komunismu

    V období totality byly ve strašnickém krematoriu spalovány oběti policejních mučení, tajných poprav a vykonstruovaných procesů. Urny byly ukládány anonymně do společného pohřebiště, příbuzní měli zakázáno být přítomni u obřadů, nesměli následně převzít urnu a mnohdy byli o zpopelnění informování až zpětně. Tehdejším ředitelem krematoria byl František Suchý a ten se svým synem vedl tajný seznam všech spálených těl. Také podávali příbuzným informace o úmrtí jejich blízkých. Popel obětí měli přikázáno sypat do kompostu. I přes tento příkaz ale lidské ostatky ve formě popela schovávali a evidovali jména všech zpopelněných osob. Za to jim hrozil vážný trest a František Suchý byl za tuto činnost nakonec odsouzen k odnětí svobody na 25 let. 

    Během druhé světové války bylo v tzv. třetí noční směně, jak se zpopelňování obětí říkalo, zpopelněno kolem 2 200 osob. 

    Velká obřadní síň Krematoria Strašnice

    Dominantou celého krematoria je velká obřadní síň s celkovou kapacitou 200 osob, z toho 63 míst je k sezení. Plocha síně je 450 metrů čtverečních a výška místnosti je 16 metrů. Katafalk je vysoký dva a půl metru hlavně z důvodu bezproblémové viditelnosti z jakékoliv části obřadní síně. Nad katafalkem je umístěna plastika sochaře J. Palouše, která znázorňuje pět životních etap - zrození, dětství, dospívání, založení rodiny a smrt. Obřady v této síni jsou velmi důstojné a vznešené. Je možnost během nich využít doprovodu živé hudby nebo pustit hudbu reprodukovanou.

    Malá (Baxova) obřadní síň

    Dále je součástí krematoria malá obřadní síň, také nazývána Baxova. Je umístěna vpravo od velké obřadní síně a její kapacita je zhruba 80 smutečních hostů, z toho 24 míst k sezení. Uprostřed síně je vyvýšení katafalk, po jehož stranách jsou elektrické svícny. Pro organizaci smutečního obřadu v některé ze síní areálu kontaktujte pražskou pohřební službu.

    Květinářství u krematoria Strašnice

    U hlavního vchodu najdete také květinářství, na které se můžete obrátit, sháníte-li smuteční vazby, věnce nebo kytice. Prodejny květin jsou u Krematoria Strašnice 3 na adresách Vinohradská 2579/216 B, Vinohradská 2543/214 B a Vinohradská 2517/212. Všechny prodejny jsou otevřeny od pondělí do neděle, denně od 8 do 18 hodin. Pro telefonický kontakt můžete využít čísla 777 296 740.

    Známé osobnosti pohřbené v urnovém háji

    V strašnickém krematoriu byla zpopelněna a pohřbena řada významných osobností. Jednou z nich je například český básník a politik Ivan Skála, malíř Karel Langer, spisovatel a básník Jan Pilař nebo sportovec a atlet Jiří Skobla.