Přeprava blízkého po úmrtí záleží především na tom, kde k úmrtí došlo. Je třeba ji zařizovat v okamžiku, kdy vás k tomu daná instituce vyzve, ať už je to lékař, koroner či personál domova pro seniory.
Ve chvíli, kdy máte od lékaře vystavený ohledací list, je na čase kontaktovat pohřební službu, kterou si sami vyberete. Pokud je úmrtí očekávané z důvodu vysokého věku nebo vážného onemocnění, je možné si pohřební službu vybrat předem. Díky tomu se poté vyhnete zbytečnému časovému presu. Důležité je, že výběr je vždy na vás.
Pohřební službu můžete volat kdykoliv, 24 hodin 7 dní v týdnu. Její pracovníci jsou připraveni vyzvednout tělo i uprostřed noci obvykle do dvou hodin v závislosti na vzdálenosti. Při vyzvednutí budete informování o dalším postupu - kdy a jak budete dále komunikovat s pohřební službou.
Před příjezdem pohřební služby domů nachystejte šaty pro zesnulého do rakve. Můžete je sami obléci či je odevzdat pracovníkům pohřební služby. Dále občanský průkaz zesnulého a kartičku zdravotní pojišťovny.
Postup při úmrtí doma
Pokud váš blízký tráví své poslední chvilky doma a jeho odchod je z důvodu nemoci či vysokého věku očekávaný, je dobré být mu neustále nablízku. Okamžik smrti pak poznáte díky několika změnám. Dech přestane být znatelný, puls není hmatatelný na zápěstí ani krku, zornice jsou široké a nereagují na světlo.
Ohlásit úmrtí vašeho blízkého není nutné bezprostředně hned potom, co zjistíte, že nastala smrt. Několik chvil věnujte tichému rozloučení, kdy například u zapálené svíčky nebo zvuku klidné hudby strávíte se zesnulým pár posledních společných minut. Je vhodné i zavolat rodinným příbuzným nebo jiným blízkým, kteří by se také chtěli přijít rozloučit před odvozem těla. Během první hodiny po úmrtí je vhodné provést několik úprav těla. Poté totiž dochází k posmrtné ztuhlosti a je daleko těžší s tělem manipulovat. Co vše můžete udělat?
položit zesnulého na záda do vodorovné polohy
odstranit všechny větší polštáře a podložky, jen pod hlavou je možné nechat malý polštářek
snížit teplotu v pokoji (otevřít okno, ztlumit topení)
zavřít zesnulému oční víčka (je možné na ně položit navlhčené tamponky)
přikrýt tělo dekou, aby si co nejdéle udrželo teplo
bradu je možné podvázat šátkem nebo pod ni položit ručník, aby ústa zůstala zavřená
Do příjezdu lékaře s tělem nijak více nemanipulujte.
Aby si pro zemřelého mohla přijet pohřební služba, která následně zařídí pohřeb, je nutné prohlédnutí těla odborníkem, který vystaví list o ohledání těla. Můžete zavolat buď praktickému lékaři, nebo volat Zdravotnickou záchrannou službu - 155. Ohledací list bude vystaven ve dvou vyhotoveních. Jeden je pro vás a druhý pro pohřební službu.
Pro lékaře je třeba nachystat:
občanský průkaz zemřelého
kartičku zdravotní pojišťovny
lékařské zprávy
Pro ohlášení úmrtí neexistuje žádná zákonem daná lhůta. Je možné lékaře volat ihned nebo několik hodin počkat. Pokud smrt nastala během noci, je v pořádku počkat do rána. Pokud si to přejete a cítíte se na to, můžete po odjezdu lékaře zesnulého převléci do důstojného oblečení nebo oděvu, který si zesnulý sám vybral pro poslední rozloučení.
Ve chvíli, kdy máte od lékaře vystavený ohledací list, je na čase kontaktovat pohřební službu, kterou si sami vyberete. Pokud je úmrtí očekávané z důvodu vysokého věku nebo vážného onemocnění, je možné si pohřební službu vybrat předem. Díky tomu se poté vyhnete zbytečnému časovému presu. Důležité je, že výběr je vždy na vás. Pohřební službu můžete volat kdykoliv. Její pracovníci jsou připraveni vyzvednout tělo i uprostřed noci. Při vyzvednutí zesnulého budete informování o dalším postupu - kdy a jak budete dále komunikovat s pohřební službou.
Postup při úmrtí v nemocnici
Pokud byl váš blízký v nemocnici, budete o úmrtí kontaktování pracovníky zdravotnického zařízení. Obvykle se postarají o úpravu těla a vystavení ohledacího listu. Primář oddělení rozhoduje o tom, zda bude či nebude provedena pitva. V obou případech je však tělo uloženo do nemocničního chladícího zařízení. Zde tělo čeká na převoz vámi vybranou pohřební službou. Pokud nemocnice nemá dostatečnou kapacitu chladících zařízení, příslušní pracovníci zavolají smluvenou pohřební službu, která tělo odveze. Pokud byl zesnulý odvezen pohřební službou, kterou jste si sami nevybrali, máte vždy právo objednat si pohřeb u jiné společnosti. Vámi vybraná pohřební služba pak zajistí vyzvednutí těla tam, kam bylo odvezeno z nemocnice původní společností.
Po odvezení zesnulého je třeba v nemocnici vyzvednout osobní věci zesnulého. Jedná se o oblečení, obuv, hygienické potřeby, knihy, časopisy, kompenzační pomůcky. Ty jsou vydány osobě blízké po předložení průkazu totožnosti na oddělení, kde pacient zemřel. Osobní věci budou na oddělení uchovány po dobu 3 měsíců od úmrtí, poté musí být v souladu s příslušnými předpisy zlikvidovány. Cennosti jsou nahlášeny příslušnému okresnímu soudu a jsou uloženy v depozitu nemocnice do doby vydání rozhodnutí o pozůstalosti. Cennosti si může v nemocnici vyzvednout až dědic, a to na základě předložení pravomocného rozhodnutí o dědictví a průkazu totožnosti. Občanský průkaz a cestovní pas, který měl zemřelý u sebe v době úmrtí v nemocnici, předá nemocnice v souladu s příslušnými právními předpisy na oddělení matriky.
Pokud váš blízký dlouhodobě žil v domově pro seniory nebo LDN
Pokud váš blízký před odchodem dlouhodobě žil v domově pro seniory nebo v léčebně dlouhodobě nemocných, bude potřeba po jeho dchodu do dané instituce zajít a převzít jeho osobní věci. Pokud se na tento úkol necítíte, požádejte dalšího rodinného příslušníka nebo blízkého přítele, aby šel s vámi a v této těžké situaci vám byl oporou.
Všechny osobní věci, které mají hodnotu nižší než 1 000 Kč vám budou předány ihned na oddělení společně se soupisem osobních věcí zesnulého a listem o prohlídce. Jedná se především o oblečení, hygienické pohřeby, knihy a podobně. Cennosti včetně klíčůjsou věcmi, které podléhají dědickému řízení. Daná instituce je proto oznámí příslušnému soudu. Po dobu trvání dědického řízení zůstávají tyto věci v trezoru domova pro seniory nebo LDN. Vydány budou na základě rozhodnutí notáře, který dědické řízení povede. Hotovost, která podléhá dědickému řízení, bude uložena na depozitním účtu a následně zaslána oprávněné osobě.