Co je to smuteční řeč?
Smuteční řeč je proslov, který během pohřebního obřadu pronese vybraný řečník. Jejím cílem je společně s účastníky pohřbu zavzpomínat na zesnulého a připomenout si významné události a úspěchy, kterých za svůj život dosáhl. Příprava smuteční řeči je velmi důležitá, ale ještě než s ní začnete, je třeba si vyjasnit tři hlavní otázky - kým, jak a kdy bude pronesena. V tomto článku s vámi postupně celý proces přípravy projdeme.
Chápeme, že ztráta blízkého je náročné období. V Goodbye vám rádi pomůžeme vše zvládnout o trochu lépe:
- Provedeme vás vším důležitým
- Vyřešíme za vás převoz vašeho blízkého a veškeré poplatky
- Postaráme se o organizaci pohřbu
- Zajistíme veškerou dokumentaci na matrice
- Převedeme digitální účty, pomůžeme s prodejem nemovitosti a mnoho dalšího
Pohřební služba Praha - Nejlépe hodnocená (2024)
Kdo může smuteční řeč pronést?
Člen rodiny nebo blízký
Neexistuje pravidlo, které by určovalo, kdo musí tento projev pronést. Je tedy jen na vás, jak se v rodině domluvíte. Možná zesnulý zanechal závěť, ve které se formou posledního přání zmínil, koho si přeje mít na pohřbu jako řečníka. Pokud ne, je dobré zvolit někoho, kdo zesnulého dobře znal a nebude mít problém projev pronést. Jedná se totiž opravdu o vypjatou chvíli a i zkušení řečníci někdy mívají problém řeč srozumitelně a jasně říct.
Více řečníků
Možností je i zvolení více řečníků, kteří se postupně vystřídají. Je to ale o něco složitější na organizaci a přípravu. Je nutné, aby si všichni řečníci spolu předem své projevy prošli a předešli tak opakování stejných vět či faktů. Také je potřeba určit jejich pořadí tak, aby vzhledem k obsahu dávalo smysl pro zbytek účastníků.
Profesionální civilní řečník - výhody a nevýhody
Od zřizovatele pohřbu často dostanete možnost přednesu smutečního projevu od profesionálního řečníka. Výhodami této volby jsou bezpochyby zkušenosti s veřejným mluvením, bude mluvit pomalu, klidně a bez zadrhávání. Také jeho vystupování a oblečení bude profesionální.
Nevýhodou je, že projev nejspíš nebude působit příliš osobně. Profesionální řečníci mají většinou několik vzorových smutečních proslovů, do kterých od vás jen doplní informace o zesnulém. Pokud žijete v menším městě či na vesnici, kde se všichni navzájem znají, další nevýhodou může být, fakt, že se projevy na jednotlivých pohřbech opakují a účastníci už stejnou smuteční řeč slyší po několikáté. Můžete samozřejmě řečníkovi poskytnout vaše poznámky nebo pro něj řeč napsat. Pokud se tak rozhodnete, je třeba se poradit s vaší pohřební službou, kdy proslov dodat, aby měl řečník dostatek času na přípravu. Například v liberecké pohřební službě stačí proslov donést vytištěný 30 minut před obřadem. V Pohřební službě Brno je naopak nutné řeč poslat na email nejméně 2 dny před pohřbem.
Farář či kněz
Pro křesťansky založené rodiny je farář vhodným průvodcem obřadu. Nahradí funkci civilního řečníka či obřadníka, kteří mají při civilních obřadech na starosti přednes smuteční řeči. Celému pietnímu aktu dodá duchovní rámec a je schopen přinést rodině i vhodnou útěchu formou rozhovoru před obřadem či po něm. Rodina si může do obřadní síně pozvat faráře, kterého zesnulý znal. Možné je také využít služeb duchovních, s kterými dané krematorium či pohřební služba spolupracují. Přestože je Česká republika převážně ateistickým státem, přítomnost faráře na pohřbech je stále žádaná.
Jak smuteční řeč napsat a co by v ní nemělo chybět
Smuteční řeč nemá jasně daná pravidla, jak by měla vypadat. Důležité je si uvědomit, zda-li je obřad tradiční nebo naopak volněji pojatý, zda probíhá v úzkém kruhu rodinném nebo i s širším okruhem přátel a veřejností. Toto všechno má na konečnou řeč velký vliv.
Osnova
oslovení přítomných
představení se a zmínění vztahu k zesnulému
představení zesnulého
stručné shrnutí jeho života, vlastností a úspěchů
rozloučení se a kondolence rodině
Obsah
Projev by měl zachycovat vztah řečníka k zemřelému. Je dobré se vyhnout klišé, která by mohla působit neupřímně. Řeč je určená hlavně rodině a nejbližším přátelům a známým a měla by jim pomoci si zavzpomínat a rozloučit se. V projevu se tedy vyhýbáme negativním tématům. O zesnulém mluvíme v dobrém - ne kriticky.
Život zesnulého bývá v proslovu popsán jen několika větami. Většinou se uvádí hlavní životní milníky, jako datum a místo narození, počet sourozenců, alma mater, svatba, děti, pracovní úspěchy, případně vášně a koníčky.
Hezky působí zmínění nějaké typické vlastnosti nebo oblíbené hlášky či citátu zesnulého. Celý projev díky tomu vyzní osobněji a mnohdy uvolní atmosféru mezi pozůstalými. Je možné odvyprávět i krátký příběh, který řečník spolu se zesnulým prožili.
Jak smuteční řeč úspěšně pronést a jak se připravit
V této situaci není důležitý jen obsah, ale i způsob přednesu. Pohřeb je velmi emocionální a vypjatou situací, je tedy důležité nepodcenit přípravu.
Příprava
Improvizace je pro spoustu lidí velice náročná a společně s emocemi, které ve vás jsou, by se nemusela vyplatit. Proto doporučujeme věnovat čas přípravě. Několikrát si řeč zkuste nanečisto před příbuzným, který vám ji na konci ohodnotí.
Oblečení a etiketa
Dále by se nemělo zapomínat na samotnou etiketu. Řečník by měl být správně oblečený. Ve chvíli projevu bude stát před plnou obřadní síní a je důležité, aby vypadal důstojně. Zde si můžete přečíst o vhodném oblečení na pohřeb. Smuteční řeč si vytiskněte nebo napište na papír. Ideálním řešením je vložit ho do pevných černých desek, které si poté rozevřete v rukou, nebo rozložíte na řečnickém pultu.
Přednes
Nejpodstatnějším bodem je samotný přednes. Buďte připraveni. Až budete vyzváni k přednesu řeči je dobré mít vše nachystané. Po příchodu na místo se narovnejte a začněte. Nezapomeňte na lidi vzadu, kteří by vás nemuseli slyšet, pokud byste nemluvili dostatečně hlasitě. Zároveň zvolte pomalejší tempo, aby vám bylo dobře rozumět.
Projev na smuteční hostině
Na hostině, která se koná po obřadu, už se nejedná o smuteční řeč jako takovou, spíše o přípitek nebo krátkou promluvu na počest zesnulého. Během tohoto přípitku je vhodné, aby jeho pronášející poděkoval všem za účast na pohřbu a za kondolence. Není nutné, aby přípitek pronášel stejný řečník jako při obřadu.
Vzory smutečních řečí
Než začnete chystat vlastní smuteční řeč, projděte si několik vzorů, které vám určitě pomohou ujasnit si představu, jak by měla vaše řeč vypadat. Přejeme vám hodně štěstí.
na pohřbu tatínka - https://bit.ly/2H8WAu6
na pohřbu maminky - https://bit.ly/3m05F7t
na pohřbu babičky - https://bit.ly/2IFWzi7
na pohřbu dědečka - https://bit.ly/2T6wB9a